Macron je skeptický ohledně obchodní dohody s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepovažuje uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím do konce letošního roku za reálné. Do konce roku 2020 běží tzv. přechodné období, které nechce Macronův britský protějšek Johnson za žádnou cenu protahovat. Británie oficiálně opustila EU na konci ledna, nyní mají započít vyjednávání o podobě budoucích vztahů, tedy i těch obchodních.

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem
doporučujeme

Ode dne brexitu, tedy od 31. ledna letošního roku, běží tzv. přechodné období, v průběhu kterého by mělo dojít k vyjednání komplexní dohody o budoucích vztazích mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Vyjednávání se budou týkat řady oblastí společného zájmu, v první řadě se bude jednat právě o obchod, nebo spolupráci v oblasti životního prostředí, školství apod. 

Britský premiér Boris Johnson však již delší dobu upozorňuje za skutečnost, že nehodlá přechodné období stanovené po brexitu prodlužovat. Obchodní a další dohody by tak měly být dojednány do konce letošního roku. Unijní státníci se však téměř jednohlasně shodují, že bude potřeba přechodné období prodloužit.

Ani Johnsonův francouzský protějšek nepovažuje dodržení termínu 31. prosince 2020 za reálné pro uzavření takto zásadní a rozsáhlé smlouvy. Emmanuel Macron je navíc skeptický i ohledně samotného vyjednávání s Brity, prohlásil, že negociace s britskou stranou budou zajisté "velice napjaté." Citlivým bodem jednání by mohl být především rybolov, který si budou Britové zcela jistě bránit. 

Otázkou nadále také zůstává, jaké podoby budoucí obchodní dohody mezi EU a Británií nabudou. Nejčastěji zmiňovanou alternativou, která by přicházela v úvahu, je dohoda tzv. kanadského typu, která by se podobala CETA dohodě o volném obchodu mezi EU a Kanadou. Dohoda CETA se však vyjednávala několik let a Johnson by svoji dohodu chtěl mít uzavřenou do desíti měsíců. Takto těsně ohraničený časový rámec se jen stěží podaří dodržet. Druhou, avšak o něco méně zmiňovanou možností je dohoda australského typu.

Skeptické komentáře ze strany francouzského prezidenta přichází v okamžik, kdy se očekává zveřejnění oficiální britské vyjednávací pozice. Podle informací britského serveru BBC by mělo k dojednání britského vyjednávacího mandátu dojít v těchto dnech, pozice by pak měla být oficiálně podepsána v úterý a zveřejněna o dva dny později, a to jak v britském parlamentu tak online. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Slovensko zavádí úlevy pro testované, Belgie zavírá hranice

27.01.2021 08:08 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama