Macron je skeptický ohledně obchodní dohody s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepovažuje uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím do konce letošního roku za reálné. Do konce roku 2020 běží tzv. přechodné období, které nechce Macronův britský protějšek Johnson za žádnou cenu protahovat. Británie oficiálně opustila EU na konci ledna, nyní mají započít vyjednávání o podobě budoucích vztahů, tedy i těch obchodních.

Ode dne brexitu, tedy od 31. ledna letošního roku, běží tzv. přechodné období, v průběhu kterého by mělo dojít k vyjednání komplexní dohody o budoucích vztazích mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Vyjednávání se budou týkat řady oblastí společného zájmu, v první řadě se bude jednat právě o obchod, nebo spolupráci v oblasti životního prostředí, školství apod. 

Britský premiér Boris Johnson však již delší dobu upozorňuje za skutečnost, že nehodlá přechodné období stanovené po brexitu prodlužovat. Obchodní a další dohody by tak měly být dojednány do konce letošního roku. Unijní státníci se však téměř jednohlasně shodují, že bude potřeba přechodné období prodloužit.

Ani Johnsonův francouzský protějšek nepovažuje dodržení termínu 31. prosince 2020 za reálné pro uzavření takto zásadní a rozsáhlé smlouvy. Emmanuel Macron je navíc skeptický i ohledně samotného vyjednávání s Brity, prohlásil, že negociace s britskou stranou budou zajisté "velice napjaté." Citlivým bodem jednání by mohl být především rybolov, který si budou Britové zcela jistě bránit. 

Otázkou nadále také zůstává, jaké podoby budoucí obchodní dohody mezi EU a Británií nabudou. Nejčastěji zmiňovanou alternativou, která by přicházela v úvahu, je dohoda tzv. kanadského typu, která by se podobala CETA dohodě o volném obchodu mezi EU a Kanadou. Dohoda CETA se však vyjednávala několik let a Johnson by svoji dohodu chtěl mít uzavřenou do desíti měsíců. Takto těsně ohraničený časový rámec se jen stěží podaří dodržet. Druhou, avšak o něco méně zmiňovanou možností je dohoda australského typu.

Skeptické komentáře ze strany francouzského prezidenta přichází v okamžik, kdy se očekává zveřejnění oficiální britské vyjednávací pozice. Podle informací britského serveru BBC by mělo k dojednání britského vyjednávacího mandátu dojít v těchto dnech, pozice by pak měla být oficiálně podepsána v úterý a zveřejněna o dva dny později, a to jak v britském parlamentu tak online. 

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Emmanuel Macron Velká Británie CETA (Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou) EU (Evropská unie) Brexit

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 33 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

USA viní Čínu z podpory války proti Ukrajině. Pomáháte obcházet sankce, tvrdí Britové

Britský ministr zahraničí David Cameron upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Londýn chce podle jeho slov spolupracovat se zeměmi tohoto regionu, aby s tím skoncoval. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy