Macron navrhuje poslat část vakcín chudým zemím

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval, aby Evropa a Spojené státy část svých zásob vakcín proti koronaviru poskytly chudším zemím. V rozhovoru, který dnes zveřejnil list Financial Times, řekl, že by se měly bohatší země vzdát čtyř až pěti procent dávek, a pomoci tak se zvládnutím pandemie.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Malá část evropských a amerických zásob vakcíny by podle Macrona pomohla chudým zemím, například v Africe, zahájit očkovací kampaň. Očkování v evropských zemích a USA by to přitom podle něj nijak neohrozilo. Krok podle prezidenta podporuje i německá kancléřka Angela Merkelová.

Macron rovněž řekl, že zaslání pěti procent zásob vakcín do chudých zemí by mimo jiné oslabilo pozici Číny a Ruska, které podle něj zneužívají nedostatku vakcín a snaží se protlačit své přípravky nejisté kvality.

Francouzský prezident upozornil, že v Africe nyní často kupují vakcínu proti koronaviru za "astronomické ceny", někdy až třikrát dráže než Evropané.

Podle Macrona je rychlé očkování ve státech kolem Středozemního moře, na Balkáně a na Blízkém východě v evropském zájmu. Bez proočkování tamních obyvatel by totiž Evropa nikdy nemohla otevřít své hranice.

Macronův návrh přivítala Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle jejího šéfa Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse by darování části zásob vakcín chudým zemím bylo v zájmu všech, neboť by se tak podařilo pandemii dostat dříve pod kontrolu. WHO už několik týdnů kritizuje bohaté státy, které podle ní hromadí vakcíny na úkor chudších zemí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU jednají o spolupráci s NATO i posilování vlastní obrany

26.02.2021 10:46 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes debatují o tom, jak vyvážit posilování obranné…

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama