Macron plánuje rezignaci? Elysejský palác promluvil o předčasných volbách

Francií se šíří spekulace, že se francouzský prezident Emmanuel Macron chystá k rezignaci a vypsání předčasných voleb. Tuto zprávu měl podle deníku Le Figaro údajně sdělit na videokonferenci, kde se setkal se skupinou svých podporovatelů. Elysejský palác to ale popřel.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Prezident se žádné videokonference se sponzory nezúčastnil a nikdy se ani slovem nezmínil, že by zvažoval rezignaci. Otištěný článek v Le Figaro se nezakládá na pravdě," řekl zástupce Elysejského paláce serveru POLITICO.

Ve zmiňovaném článku s odvoláním na jednoho z údajných účastníků měl Macron před dvěma týdny během videokonference s několika svými dárci v Londýně říct, že přemýšlí o rezignaci a vypsání předčasných voleb. Důvodem měly být snahy o upevnění legitimity své pozice po epidemii koronaviru.

Zda se ale ze strany Le Figaro skutečně jednalo o novinářskou kachnu, či nikoliv, zůstává i nadále nejasné. Elysejský paláce se nejprve ke článku o prezidentových krocích odmítal přímo vyjádřit. Teprve až později před ním přestal strkat hlavu do písku. Jeho reakce však byla nejprve velmi zvláštní. Jediné, co udělal je, že jí nepotvrdil, ale zároveň ani zcela nevyvrátil. 

"V zásadě nic nevylučujeme. Můžeme jenom konstatovat, že otázka rezignace nebyla, a v současné době ani není na pořadu dne," uvedl Elysejský palác.

Pravdou ovšem zůstává, že Macron v současné době skutečně přemýšlí, jak si znovu získat důvěru voličů a posílit svojí pozici, jelikož mu právě epidemie koronaviru znemožnila plnit základní pilíře politického programu. Mezi některá radikální řešení spadají například výměna předsedy vlády, předčasné volby, referendum nebo znovuobnovení takzvané velké debaty, která mu pomohla během protestů Žlutých vest.

Osud nejmladšího nájemce Elysejského paláce tak zůstává i nadále nejistý a nelze spolehlivě říci, zda šlo jenom o jakýsi falešný poplach, anebo vážné míněnou myšlenku. Ve francouzské historii došlo k předčasným prezidentským volbám celkem dvakrát. Poprvé v roce 1969 se k tomu uchýlil Charles de Gaulle poté, co mu Francouzi odmítli podpořit ústavní změnu, a podruhé v roce 1974, když prezident Georges Pompidou zemřel ve funkci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Polsku: Prezidentem zřejmě zůstane Duda, opozice zvažuje soud

13.07.2020 09:11 Aktualizováno Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to…

Německo hlásí 159 dalších případů koronaviru

13.07.2020 07:58 Počet potvrzených případů koronaviru v Německu za posledních 24 hodin vzrostl o 159 na 198.963.…

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy