Macron prodloužil karanténní opatření do 11. května. Francie zakouší těžké časy, řekl

K Francouzům dnes promluvil jejich prezident Emmanuel Macron, který oznámil prodloužení karanténních opatření do 11. května. Přiznal, že země nebyla na pandemii způsobenou koronavirem řádně připravena. Šíření nákazy podle šéfa Elysejského paláce sice zpomaluje, ale Francouzi by přesto neměli polevovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Francie podle Macrona zakouší "těžké časy". "Epidemie začíná zpomalovat," konstatoval francouzský prezident v televizním projevu k národu s odkazem na statistiky. "Děkuji vám za vaši snahu, každý den jsme učinili pokrok," dodal. "Naše země ale nebyla na tuto krizi patřičně připravena. Vyvodíme z toho všechny důsledky," řekl dále.

Macron k národu promluvil po čtvrtém týdnu karanténních opatření. Francouzi mohou z domova vycházet jen do práce, na nákup potravin, jdou-li k lékaři anebo pokud sami sportují.

Po prvních dubnových týdnech, kdy čísla pozitivně testovaných na koronavirus neustále stoupala, se počet pacientů na jednotkách intenzivní péče začal snižovat. Nemocnice ve středofrancouzském regionu Ile-de-France, kam spadá i Paříž, a v oblasti Grand-Est však podle Macrona zůstávají pod velkým tlakem.

Ze zdravotnických zařízeních ve zmíněných regionech jsou pacienti přepravováni letecky a rychlovlaky na západ země. Nákaza se podle Reuters rozmohla i v domovech pro seniory.

Po 11. květnu bude možné otestovat kohokoli, bude-li projevovat symptomy nemoci covid-19, uvedl také v projevu francouzský prezident. Postupně budou otevírány školy a jesle, řekl.

Počet obětí nemoci covid-19 se ve Francii přiblížil hranici 15.000, zemřelo 14.967 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 574 mrtvých, informovala dnes s odkazem na místní úřady agentura Reuters. Nákaza se ve Francii dosud potvrdila u 98.076 lidí, což je o 2673 více než v neděli.

Zhruba 6820 pacientů je na jednotkách intenzivní péče. Počet těchto osob, které jsou v nejkritičtějším stavu, již pátý den po sobě poklesl. I přesto musí Francie zůstat obezřetná, domnívají se tamní úřady. Nemocnice stále přijímají velké množství pacientů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Kypr zaplatí nakaženým turistům ubytování, jídlo a léky

28.05.2020 10:30 Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza…

V Německu se za den covidem nakazilo dalších 353 lidí, 62 zemřelo

28.05.2020 08:35 Německo dosud evidovalo 179.717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více…

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy