Macron se odmítl omluvit za koloniální činy Francie v Alžírsku

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce podniknout "symbolické kroky" k vyrovnání se s francouzskou koloniální minulostí v Alžírsku, ale o oficiální omluvě neuvažuje, uvedl dnes úřad prezidenta. Macron tak reaguje na výsledky zprávy o kolonizaci a válce v Alžírsku, kterou osobně zadal k vypracování historiku Benjaminu Storovi, píší francouzská média.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni loni prohlásil, že jeho země od Francie očekává oficiální omluvu za koloniální okupaci, připomíná agentura AP.

Stopadesátistránková zpráva, na které Stora pracoval od července loňského roku, chce předložit "spravedlivý a přesný soupis pokroku dosaženého ve Francii v otázce paměti o kolonizaci a alžírské válce", píše agentura AFP.

Zpráva uvádí několik návrhů, jak se vyrovnat s koloniální minulostí, nejdůležitější je podle Story vznik komise "Paměti a pravdy". Alžírsko by také uvítalo návrat historického meče Abd al-Kádira, hrdiny protifrancouzského odboje. Stora navrhuje také sepsání jmenného seznamu všech obětí alžírské války za nezávislost nebo univerzitní a vědeckou spolupráci.

Francouzský prezident se zúčastní oslav 60. výročí nezávislosti Alžírska na Francii, které se uskuteční letos na podzim a vyvrcholí v březnu 2022 připomínkou dohod, kterými Francie zaručila Alžírsku nezávislost.

Francie začala okupovat Alžírsko v roce 1830, později z něj učinila nedílnou součást Francouzské republiky. Během francouzské nadvlády byla v zemi řada povstání proti kolonizátorům, která vyvrcholila válkou za nezávislost v letech 1954 až 1962. Společná koloniální minulost dodnes komplikuje vzájemné diplomatické vztahy obou zemí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matovič pobouřil Ukrajince žertem o Zakarpatské Ukrajině, dnes se omluvil

04.03.2021 21:21 Slovenský premiér Igor Matovič se dnes omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny…

Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a ruskou…

04.03.2021 21:15 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 20:50 Aktualizováno V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

Evropská komise zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

04.03.2021 19:49 Evropská komise pravděpodobně oficiálně obviní americkou technologickou společnost Apple z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama