Macron trvá na důchodové reformě, návrh prošel dolní komorou bez hlasování

Francouzská vláda nakonec bez hlasování prosadila v dolní komoře parlamentu návrh zákona o důchodové reformě, když v noci na dnešek ustála snahu opozice vyslovit jí nedůvěru. Tento postup vychází ze 49. článku francouzské ústavy, díky němuž mohou vlády prosadit své plány bez výslovného souhlasu poslanců.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Kontroverzní plán univerzálního penzijního systému tedy postupuje legislativním procesem i přes bouřlivé protesty opozice a pokračující manifestace jeho odpůrců.

Použití článku 49.3 oznámila francouzská vláda o víkendu poté, co se v Národním shromáždění návrh o reformě projednával už dva týdny a více než 100 hodin čistého času. Stále přitom zůstávaly na stole zhruba tři čtvrtiny ze závratných 41.000 pozměňovacích návrhů předložených opozicí. Podle agentury AFP by při tempu z uplynulých dní zbytek prvního čtení zákona zabral dalších asi 600 jednacích hodin.

Zmíněný článek ústavy umožňuje vládám ukončit projednávání návrhu zákona a posunout jej do Senátu za podmínky, že poslanci vzápětí nevysloví kabinetu nedůvěru hlasy absolutní většiny. Podle deníku Le Figaro se politici k aplikaci tohoto mechanismu od vzniku Páté Francouzské republiky v roce 1958 uchýlili skoro 90krát.

"Použití 49.3 v žádném případě neznamená konec parlamentních diskusí. Debata bude pokračovat v Senátu, následně znovu v Národním shromáždění," vzkázal poslancům francouzský premiér Édouard Philippe. V horní komoře parlamentu by se měla důchodová reforma projednávat příští měsíc a vláda doufá, že zákonodárci jí definitivně dají zelenou v létě.

Diskuse v parlamentu byly od počátku poměrně bouřlivé a kritika opozice po ohlášení krajního vládního řešení jen zesílila, na výsledku to však nic nezměnilo. Opoziční strany předložily dva návrhy na vyslovení nedůvěry, které ale neměly prakticky žádnou šanci na úspěch, protože většinu v dolní komoře parlamentu tvoří zástupci vládní strany Republika v pohybu (REM). V noci na dnešek skončila podle očekávání obě hlasování o nedůvěře porážkou opozice a první čtení návrhu o důchodové reformě je tedy bráno za uzavřené.

Plánovaná transformace spočívá zejména v přechodu na univerzální, bodový systém důchodů, který by nahradil 42 existujících režimů s jejich výhodami pro železničáře, úředníky a další pracovníky státní sféry. Premiér Philippe i prezident Emmanuel Macron projekt označují za krok ke spravedlivějšímu nastavení, mnozí Francouzi se ovšem obávají poklesu penzí či posunutí věkové hranice pro přiznání plného důchodu.

Kvůli svému plánu čelil kabinet v prosinci a v lednu vlně protestů a rekordně dlouhé stávce v hromadné dopravě, přičemž výzvy k protestům stále neutichly. V posledních týdnech ale zdaleka nemají takovou odezvu jako předtím. V Paříži i jinde pochodovali odpůrci reformy i v úterý, podle agentury AFP ale byly manifestace "převážně řídce zalidněné".

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 mezi migranty: Řecké úřady uvalily karanténu na další tábor

05.04.2020 09:06 Řecké úřady poslaly kvůli koronaviru do karantény další tábor pro migranty, již druhý v tomto týdnu…

Podivný fenomén: Proč Španělé v karanténě mnohem víc kupují čokoládu nebo…

05.04.2020 08:12 Španělé, kteří mají kvůli šíření koronaviru od poloviny března nařízenou celostátní karanténu, při…

Benátsko nařídilo roušky a rukavice při nakupování jídla, přitvrzuje i…

04.04.2020 21:12 Aktualizováno Italský region Benátsko (Veneto) zpřísnil opatření proti šíření koronaviru, ode dneška mohou do…

Útok nožem ve Francii: Muž zabil dva lidi, stěžoval si na život v zemi…

04.04.2020 20:45 Aktualizováno Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších pět lidí utrpělo podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy