Macron trvá na důchodové reformě, návrh prošel dolní komorou bez hlasování

Francouzská vláda nakonec bez hlasování prosadila v dolní komoře parlamentu návrh zákona o důchodové reformě, když v noci na dnešek ustála snahu opozice vyslovit jí nedůvěru. Tento postup vychází ze 49. článku francouzské ústavy, díky němuž mohou vlády prosadit své plány bez výslovného souhlasu poslanců.

Emmanuel Macron, prezident Francie

Kontroverzní plán univerzálního penzijního systému tedy postupuje legislativním procesem i přes bouřlivé protesty opozice a pokračující manifestace jeho odpůrců.

Použití článku 49.3 oznámila francouzská vláda o víkendu poté, co se v Národním shromáždění návrh o reformě projednával už dva týdny a více než 100 hodin čistého času. Stále přitom zůstávaly na stole zhruba tři čtvrtiny ze závratných 41.000 pozměňovacích návrhů předložených opozicí. Podle agentury AFP by při tempu z uplynulých dní zbytek prvního čtení zákona zabral dalších asi 600 jednacích hodin.

Zmíněný článek ústavy umožňuje vládám ukončit projednávání návrhu zákona a posunout jej do Senátu za podmínky, že poslanci vzápětí nevysloví kabinetu nedůvěru hlasy absolutní většiny. Podle deníku Le Figaro se politici k aplikaci tohoto mechanismu od vzniku Páté Francouzské republiky v roce 1958 uchýlili skoro 90krát.

"Použití 49.3 v žádném případě neznamená konec parlamentních diskusí. Debata bude pokračovat v Senátu, následně znovu v Národním shromáždění," vzkázal poslancům francouzský premiér Édouard Philippe. V horní komoře parlamentu by se měla důchodová reforma projednávat příští měsíc a vláda doufá, že zákonodárci jí definitivně dají zelenou v létě.

Diskuse v parlamentu byly od počátku poměrně bouřlivé a kritika opozice po ohlášení krajního vládního řešení jen zesílila, na výsledku to však nic nezměnilo. Opoziční strany předložily dva návrhy na vyslovení nedůvěry, které ale neměly prakticky žádnou šanci na úspěch, protože většinu v dolní komoře parlamentu tvoří zástupci vládní strany Republika v pohybu (REM). V noci na dnešek skončila podle očekávání obě hlasování o nedůvěře porážkou opozice a první čtení návrhu o důchodové reformě je tedy bráno za uzavřené.

Plánovaná transformace spočívá zejména v přechodu na univerzální, bodový systém důchodů, který by nahradil 42 existujících režimů s jejich výhodami pro železničáře, úředníky a další pracovníky státní sféry. Premiér Philippe i prezident Emmanuel Macron projekt označují za krok ke spravedlivějšímu nastavení, mnozí Francouzi se ovšem obávají poklesu penzí či posunutí věkové hranice pro přiznání plného důchodu.

Kvůli svému plánu čelil kabinet v prosinci a v lednu vlně protestů a rekordně dlouhé stávce v hromadné dopravě, přičemž výzvy k protestům stále neutichly. V posledních týdnech ale zdaleka nemají takovou odezvu jako předtím. V Paříži i jinde pochodovali odpůrci reformy i v úterý, podle agentury AFP ale byly manifestace "převážně řídce zalidněné".

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Slovensko nakonec nebude stíhat novináře za článek z roku 2018

21.09.2021 13:46 Prokurátor dnes na Slovensku zrušil stíhání dvou novinářů slovenského listu Denník N kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama