Macron: Turecko už není ve Středomoří spolehlivým partnerem

Turecko už není ve východním Středomoří partnerem, s nímž by se dal vést plodný dialog. Před začátkem summitu zemí jižní části Evropské unie (MED7) v Ajacciu na Korsice to dnes řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. EU podle něj musí vůči Turecku vystupovat jednotněji a jasněji.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

"My Evropané musíme vystupovat jasně a tvrdě vůči vládě prezidenta (Recepa Tyyipa) Erdogana, která se nyní chová nepřijatelně," uvedl Macron. Podle něj už Ankara není v oblasti východního Středomoří pro EU partnerem. "Evropa musí mít jednotnější a jasnější hlas," dodal s tím, že je Francie připravena znovu zahájit s Tureckem "plodný dialog".

Země středomořského křídla EU, mezi které kromě Francie patří i Portugalsko, Španělsko, Itálie, Malta, Řecko a Kypr, se schází v korsickém Ajacciu v době, kdy ve východní části Středozemního moře panuje napětí mezi Řeckem a Tureckem. Vyvolal ho spor o průzkum těžby ropy a zemního plynu, který Ankara zahájila v oblasti mezi Krétou a Kyprem. Řecko považuje postup Turecka za narušení své suverenity. Turecké průzkumné vrty ve východním Středomoří se nelíbí ani Kypru.

Právě suverenitu členských zemí EU a dodržování mezinárodního práva označil dnes Macron za nepřekročitelnou hranici. "Francouzská pozice byla v uplynulých měsících důsledná, situaci jsme neeskalovali," zdůraznil Macron. Francie na konci srpna vyslala do oblasti východní Středomoří tři stíhačky Rafale a jednu fregatu s vrtulníkem, které se účastnily společného vojenského cvičení s Řeckem, Itálií a Kyprem.

V Ajacciu se dnes s Macronem setkají zástupci šesti zbývajících členských zemí skupiny MED7. Jeden z nich, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, dnes v rozhovoru s listem Le Monde řekl, že unijním premiérům a prezidentům na zářijovém mimořádném summitu nezbude nic jiného, než uvalit na Turecko "významné sankce", pokud nepřijde "k rozumu".

Macron a Mitsotakis by dnes mohli na summitu jednat také o situaci v řeckém uprchlickém táboře Moria na Lesbu, který ve středu zničil rozsáhlý požár. Francouzský prezident dnes řekl, že chce spolu s Německem přesvědčit další evropské země, aby přijaly migranty z tábora, kteří se ocitli bez přístřeší. Přesídlovací program se má týkat především nezletilých. "Musíme být s Řeckem solidární," zdůraznil Macron.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama