Macron vyhlásil boj rakovině, v roce 2030 chce první generaci nekuřáků

Francie vyčlení na boj proti rakovině v pětiletém horizontu o 20 procent více prostředků, než kolik poskytla na období let 2016 až 2021. V projevu u příležitosti Světového dne proti rakovině to dnes řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Chce, aby se Francouzi, kterým v roce 2030 bude dvacet let, stali "první generací nekuřáků". Vypořádat se chce i s nadměrnou konzumací alkoholu. Šéf evropské součásti Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge uvedl, že dopady pandemie covidu-19 na léčbu rakoviny jsou katastrofální.

Macron v projevu představil desetiletý plán boje proti rakovině a slíbil například, že francouzská vláda vynaloží v příštích pěti letech na potlačení rakoviny 1,7 miliard eur (44 miliard Kč). Vlastní dlouhodobou strategii boje proti rakovině představila ve středu také Evropská komise, která se ze svého rozpočtu chystá na rakovinu vyhradit čtyři miliardy eur (přes 104 miliard Kč).

Francouzský prezident uvedl, že nová onemocnění rakovinou, kterým lze předejít, by chtěl do deseti let snížit ze 150.000 ročně na méně než 100.000 a také snížit počet úmrtí na sedm nejsmrtelnějších typů rakoviny. Podle šéfa Elysejského paláce téměř polovinu odvratitelných onemocnění na rakovinu způsobují výrobky tabákového průmyslu a za pětinou z nich stojí alkohol.

"Samozřejmě, že alkohol je v jádru našich tradic, cílem není vytvořit společnost abstinentů," vysvětlil Macron. Zároveň ale zdůraznil, že je zapotřebí předcházet nadměrné konzumaci alkoholu například tím, že na alkoholických nápojích budou uvedeny podrobnější a viditelnější informace.

Macron připomněl, že rakovina zůstává ve Francii nejčastější příčinou úmrtí mužů a druhou nejčastější příčinou úmrtí žen, což uvádí také francouzská vládní agentura pro veřejné zdraví Santé Publique France. Ta odhaduje, že toto onemocnění si v roce 2018 v zemi vyžádalo 157.000 životů, z toho 57 procent připadalo na muže. Po nákaze covidem-19 v 67milionové Francii od počátku šíření koronaviru podle oficiálních statistik zemřelo přibližně 77.700 lidí.

Na skutečnost, že covid-19 má negativní dopady na léčbu rakoviny, dnes upozornil ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge. "Dopady pandemie na léčbu rakoviny v regionu se nedají popsat jinak než jako katastrofální," sdělil Kluge. Z 53 zemí evropského regionu, kam v pojetí WHO spadá i několik zemí Střední Asie, každá třetí částečně nebo zcela přerušila léčbu a prevenci rakoviny kvůli snahám o zamezení pandemii covidu-19 a s tím spojeným dopravním omezením. V Nizozemsku nebo v Belgii například za první jarní uzávěry klesl počet diagnostikovaných případů rakoviny o 30 až 40 procent, uvedl Kluge.

Související

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron Kouření rakovina

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 10 hodinami

I kdybychom zastavili změny počasí, některé ledovce už nezachráníme, varují vědci v nové zprávě

Vědci z novozélandského Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) varují, že novozélandské ledovce tají stále rychleji. Odkazují se na nedávný letecký průzkum nazvaný "sněžná čára", který se konal v novozélandských horách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy