Macron vyzval Putina, aby zahájil dialog s běloruskou opozicí

Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem řekl, že čelná představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská je připravená k dialogu a že by s ní měl ruský prezident začít jednat. Putin Macronovi sdělil, že jakýkoliv pokus o zasahování do záležitostí Běloruska je "nepřijatelný".

S odvoláním na dnešní sdělení Elysejského paláce o tom informovala agentura Reuters.

"Bylo by dobré, kdyby prezident Macron přesvědčil prezidenta Putina, aby se stal prostředníkem (v urovnání politické krize v Bělorusku)," řekla Cichanouská francouzské stanici RTL.

Macron telefonicky hovořil s Putinem poté, co se v úterý v Litvě jako první představitel velké západní země osobně s Cichanouskou setkal.

"Prezident Macron (...) sdělil, že (Cichanouská) je připravena k dialogu s Ruskem a vyzval prezidenta Putina, aby vzal toto v úvahu," uvedla v prohlášení Macronova kancelář. Dodala, že oba státníci se shodli, že nejlepší cestou z krize v Bělorusku je zprostředkování ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě (OBSE).

Bělorusko je blízkým spojencem Ruska a Moskva pevně podporuje dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka, který byl označen za vítěze sporných prezidentských voleb z 9. srpna.

Záhy poté, co úřady oznámily, že volby vyhrál Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů, začaly v Bělorusku demonstrace. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU a další západní státy, ho neuznává. Účastníci požadují odchod Lukašenka a nové volby. Demonstrace proti muži, který zemi vládne už 26 let a je označovaný za posledního diktátora v Evropě, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Lukašenko obvinění z volebních podvodů odmítá a krizi označuje za výsledek západního vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska.

Proti zasahování do běloruských věcí se vyslovil během rozhovoru s Macronem také ruský prezident Putin. "Ruský lídr znovu zdůraznil principiální postoj, že jakékoliv zasahování do vnitřních záležitostí suverénního státu a vyvíjení vnějšího tlaku na legitimní orgány jsou nepřijatelné," uvedl Kreml.

Někteří francouzští experti varují, že zapojení Cichanouské do první ligy evropské diplomacie - v podobě setkání s Macronem a nadcházející schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou - sice může zviditelnit opoziční vůdkyni, ale zároveň podkopat její věc.

Tyto schůzky s evropskými vůdci, těšící se velkému zájmu médií, mají přimět Lukašenka, aby přistoupil na nové volby, ale hrozí i "geopolitizací" běloruského konfliktu, varuje Tatiana Kastouévová-Jeanová. "Chichanouská se snaží zapojit (západní vůdce), aby vyvíjeli nátlak na Rusko, protože si myslí, že je to dobrý prostředek, jak změnit věci," řekla AFP. Ale dodala, že tyto schůzky může Rusko a Lukašenko vnímat "jako provokaci". Toto znepokojení podle AFP sdílejí i diplomaté. "Neměli bychom z Cichanouské dělat západní idol, měla by být spíše běloruským idolem," poznamenal nejmenovaný francouzský diplomat po schůzce Cichanouské s Macronem. Anna Colinová Lebedevová z pařížské univerzity říká, že setkání se západními vůdci přidávají Cichanouské na legitimitě, ale mohou být dvojsečné: z běloruské opozice dělají opozici prozápadní. "Je to ale Rusko, které (Putinovou podporou Lukašenka) způsobilo, že evropští sousedé se pro Bělorusy stali jedinými možnými partnery," upozornila.

A Lukašenko obvinil Macrona, že věnuje příliš pozornosti Cichanouské, "protože je to žena", a předpověděl francouzskému prezidentovi "potíže v osobním životě".

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Emmanuel Macron Vladimír Putin Bělorusko Francie Rusko prezident Francie Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 19 minutami

před 35 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kreml tvrdí, že obsadil další obec. Kyjev mlčí, ruské armádě se ale postup upřít nedá

Ruská armáda tvrdí, že její jednotky převzaly plnou kontrolu nad obcí Novomychajlivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle ruského ministerstva obrany si tak ruské jednotky zlepšily taktickou situaci podél frontové linie. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy