Macron žádá Rúháního, aby nezvyšoval napětí

Írán by neměl přijímat žádná opatření, která by na Blízkém východě dál zvýšila napětí po americkém útoku, při němž minulý týden v Bagdádu zahynul velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásem Solejmání. Francouzský prezident Emmanuel Macron to dnes v telefonickém rozhovoru řekl íránskému prezidentovi Hasanovi Rúhánímu, informovala agentura Reuters. Šéf Elysejského paláce Teherán rovněž vyzval, aby se vrátil k plnému dodržování jaderné dohody z roku 2015.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

Podle francouzského prezidentského paláce Macron v rozhovoru s Rúháním vyjádřil hluboké znepokojení nad vývojem v Iráku a na celém Blízkém východě. Teherán by podle něj neměl současné napětí žádným způsobem zvyšovat a měl by se vrátit k dodržování jaderné dohody.

Írán v neděli oznámil, že se dohodou nadále už necítí být vázán a bude neomezeně pokračovat ve svém jaderném programu. Učinil tak krátce poté, co v Bagdádu při americkém útoku zahynul velitel íránských elitních jednotek Kuds Solejmání. Dohodu v roce 2015 podepsaly USA, Rusko, Čína a tři evropské státy Británie, Německo a právě i Francie.

Podle íránského prezidentského paláce, jehož sdělení citovala agentura AFP, Rúhání v elefonátu Macronovi v reakci na zabití Solejmáního řekl, že Spojené státy nemohou "uniknout důsledkům tohoto velkého zločinu". Washington si podle íránského prezidenta musí být vědom toho, že jeho zájmy a bezpečnost jeho občanů jsou v regionu "v nebezpečí".

Macron íránského prezidenta dnes rovněž vyzval, aby Teherán "bezodkladně" propustil dva francouzské občany. Antropoložka Fariba Adelkhahová a její kolega Roland Marchal byli zatčeni loni v červnu a obviněni ze špionáže respektive z ohrožení národní bezpečnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Kašlající řidič způsobil kuriózní a nákladnou nehodu

18.01.2020 06:26 Německý řidič kvůli záchvatu kašle způsobil kuriózní nehodu s řetězcem nešťastných událostí.

Zdrogovaný Čech tlačil kamionem v Německu auto 150 metrů

17.01.2020 22:01 Český řidič kamionu pod vlivem drog narazil v Německu do osobního auta, které před sebou tlačil…

Polovina mileniálů věří, že zažije jaderný útok a třetí světovou

17.01.2020 19:39 Zhruba 54 procent mileniálů, tedy lidí narozených mezi rokem 1980 a začátkem 90. let, se domnívá,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama