Macron zahájil šestitýdenní politické turné po Francii

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes návštěvou departementu Lot na jihozápadě země zahájil šestitýdenní domácí turné, při němž si chce podle Elysejského paláce "sáhnout na tep" Francie, která se právě vynořuje z krize způsobené pandemií covidu-19. Macron se rovněž snaží zapůsobit na voliče před nadcházejícími místními volbami a také před soubojem o prezidentský úřad plánovaným na příští rok, píší francouzská média.

Eurozpravy.cz

Macron bude podnikat dvě cesty do francouzských regionů týdně. Chce na nich propagovat "zapomenuté úspěchy" své vlády, které podle něj zastínila 14měsíční pandemie a předtím i zhruba rok trvající pravidelné protesty takzvaného hnutí žlutých vest. Cílem jeho cest je rovněž propagovat jednotlivé francouzské regiony a podpořit tím cestovní ruch, který byl jedním z nejhůře zasažených odvětví koronavirovými restrikcemi.

Prezidentovi spolupracovníci tvrdí, že chce Macron na cestách "spíše naslouchat, než mluvit". V poslední době ustoupil šéf Elysejského paláce od formálních prezidentských proslovů ve snaze přilákat mladší voliče, kteří podle expertů utrpěli krizí vyvolanou koronavirem ze všech věkových skupin nejvíce. Podle průzkumů se značná část z nich kvůli ekonomickým obtížím začíná více přiklánět k extremistickým stranám.

Macron se například předminulý víkend objevil ve velmi odlehčeném videu po boku dvou youtuberů, s nimiž hrál hru, v níž si vzájemně vyprávěli historky a snažili se uhádnout, zda jsou pravdivé či nikoliv. Více než půlhodinové video již nasbíralo téměř 14 milionů zhlédnutí.

Někteří komentátoři a politici netradiční výstup považují za mistrovský kus politické komunikace, jiní za znevažování prezidentského úřadu. Celý pořad se totiž odehrával v Elysejském paláci. "Aby zatloukl poslední hřebíček do rakve prezidentského úřadu, stal se youtuberem," řekl mluvčí krajně pravicové političky Marine Le Penové, která je jednou z favoritek prezidentských voleb plánovaných na příští rok.

Prezident také v květnu oznámil přes sociální síť TikTok oblíbenou mezi mladými, že prodlužuje zvláštní kulturní program pro všechny 18leté Francouze. Ti dostanou od vlády poukázku na 300 eur (přes 7600 korun), které mohou utratit za kulturní aktivity.

Macronovo právě započaté turné připomíná jeho "velkou debatu", při níž v roce 2019 diskutoval s Francouzi po celé zemi o tom, jak vyřešit problémy, kterým Francie čelí. Reagoval tím právě na protesty protivládního hnutí žlutých vest.

Podpora Macrona u francouzské veřejnosti se podle průzkumů pohybuje okolo 40 procent, což je výrazně více, než měli jeho dva předchůdci, socialista François Hollande a konzervativec Nicolas Sarkozy, ve stejné části jejich prezidentství. Oba nakonec sloužili jen jedno volební období.

Středopravicoví Republikáni ani Socialistická strana ani deset měsíců před volbami nepředstavili výrazného a konkurenceschopného kandidáta. Podle pozorovatelů se tak zdá, že do druhého kola prezidentských voleb postoupí Macron opět s Le Penovou.

Témata: EZ

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Související:

Právě se děje