Maďarsko chce znemožnit gayům adopci. Orbán tak odvrací pozornost od problémů s covidem

Maďarská vláda přišla s návrhem zákona, který by v podstatě znemožnil stejnopohlavním párům adopci dětí, napsala dnes agentura Reuters. Kabinet premiéra Viktora Orbána zároveň navrhl ústavní dodatek o tom, že by děti měly být vychovávány v souladu s křesťanským pojetím pohlaví.

homosexualita, ilustrační foto

Orbán, jehož pravicová strana Fidesz bude začátkem roku 2022 usilovat o úspěch ve volbách, čelí nyní největší výzvě za desetiletí v úřadu, tedy pandemii covidu-19 a jejím ekonomickým dopadům v Maďarsku, píše Reuters. Oba návrhy byly parlamentu předloženy v úterý večer, aby podle agentury posílily podporu vládě jen několik hodin předtím, než ve středu začala platit přísná protikoronavirová omezení. Jako pokus o odvedení pozornosti od špatné situace v maďarských nemocnicích a potíží maďarské ekonomiky vnímá současnou vládní iniciativu také novinářka zpravodajského serveru Politico Europe.

Maďarská vláda tvrdí, že navrhovaný právní předpis klade důraz na práva adoptovaných dětí. Podle nového zákona by mohly děti adoptovat pouze sezdaní lidé a svobodní by museli mít k adopci speciální povolení od ministra, který stojí v čele resortu pro rodinné záležitosti.

Podle maďarské nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), navrhovaný zákon prakticky znamená zákaz adopce pro homosexuální páry. Maďarsko sice homosexuálním párům nepovoluje manželství, o adopci ale může podle stávajících zákonů požádat jeden z partnerů a partneři pak mohou dítě vychovávat spolu. Organizace dodala, že vláda se zaměřuje na komunitu LGBT místo toho, aby se zabývala řešením pandemie. "Načasování není náhodné - návrh, který závažně omezuje práva a je v rozporu s mezinárodními a evropskými lidskými právy, je předložen v době, kdy nejsou povoleny protesty," uvedla organizace v prohlášení.

Dodatek k ústavě, který v úterý parlamentu předložila ministryně spravedlnosti Judit Vargová, má zaručit, že děti budou vychovávány v souladu s hodnotami vyplývajícími z "maďarské křesťanské kultury". Jeho text konstatuje, že "základem rodinných vztahů je manželství" a "matka je žena a otec je muž". Návrh také říká, že Maďarsko chrání "právo dětí na genderovou identitu odpovídající pohlaví, s nímž se narodily".

Také vicepremiér Zsolt Semjén minulý týden řekl, že Maďarsko by do své ústavy mělo v zájmu ochrany dětí začlenit zákaz "genderové propagandy". V květnu pak kabinet zakázal změny údajů o pohlaví v osobních dokladech. Maďarská komunita LGBT se podle Reuters obává, že by se před volbami v roce 2022 mohla stát terčem politických útoků stejně jako v Polsku, kde byl odpor proti "LGBT ideologii" jedním z klíčových témat vládní strany Právo a spravedlnost.

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Související:

Právě se děje