Maďarsko chce znemožnit gayům adopci. Orbán tak odvrací pozornost od problémů s covidem

Maďarská vláda přišla s návrhem zákona, který by v podstatě znemožnil stejnopohlavním párům adopci dětí, napsala dnes agentura Reuters. Kabinet premiéra Viktora Orbána zároveň navrhl ústavní dodatek o tom, že by děti měly být vychovávány v souladu s křesťanským pojetím pohlaví.

homosexualita, ilustrační foto
doporučujeme

Orbán, jehož pravicová strana Fidesz bude začátkem roku 2022 usilovat o úspěch ve volbách, čelí nyní největší výzvě za desetiletí v úřadu, tedy pandemii covidu-19 a jejím ekonomickým dopadům v Maďarsku, píše Reuters. Oba návrhy byly parlamentu předloženy v úterý večer, aby podle agentury posílily podporu vládě jen několik hodin předtím, než ve středu začala platit přísná protikoronavirová omezení. Jako pokus o odvedení pozornosti od špatné situace v maďarských nemocnicích a potíží maďarské ekonomiky vnímá současnou vládní iniciativu také novinářka zpravodajského serveru Politico Europe.

Maďarská vláda tvrdí, že navrhovaný právní předpis klade důraz na práva adoptovaných dětí. Podle nového zákona by mohly děti adoptovat pouze sezdaní lidé a svobodní by museli mít k adopci speciální povolení od ministra, který stojí v čele resortu pro rodinné záležitosti.

Podle maďarské nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), navrhovaný zákon prakticky znamená zákaz adopce pro homosexuální páry. Maďarsko sice homosexuálním párům nepovoluje manželství, o adopci ale může podle stávajících zákonů požádat jeden z partnerů a partneři pak mohou dítě vychovávat spolu. Organizace dodala, že vláda se zaměřuje na komunitu LGBT místo toho, aby se zabývala řešením pandemie. "Načasování není náhodné - návrh, který závažně omezuje práva a je v rozporu s mezinárodními a evropskými lidskými právy, je předložen v době, kdy nejsou povoleny protesty," uvedla organizace v prohlášení.

Dodatek k ústavě, který v úterý parlamentu předložila ministryně spravedlnosti Judit Vargová, má zaručit, že děti budou vychovávány v souladu s hodnotami vyplývajícími z "maďarské křesťanské kultury". Jeho text konstatuje, že "základem rodinných vztahů je manželství" a "matka je žena a otec je muž". Návrh také říká, že Maďarsko chrání "právo dětí na genderovou identitu odpovídající pohlaví, s nímž se narodily".

Také vicepremiér Zsolt Semjén minulý týden řekl, že Maďarsko by do své ústavy mělo v zájmu ochrany dětí začlenit zákaz "genderové propagandy". V květnu pak kabinet zakázal změny údajů o pohlaví v osobních dokladech. Maďarská komunita LGBT se podle Reuters obává, že by se před volbami v roce 2022 mohla stát terčem politických útoků stejně jako v Polsku, kde byl odpor proti "LGBT ideologii" jedním z klíčových témat vládní strany Právo a spravedlnost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Belgii se otevřely obchody, restaurace budou zavřené až do poloviny ledna

01.12.2020 12:51 V Belgii se dnes po měsíci otevřelo na 43.000 obchodů, které nabízejí i jiné než základní zboží.…

Firmy Pfizer a BioNTech požádaly o podmínečnou registraci vakcíny v EU

01.12.2020 11:56 Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá firma BioNTech podaly žádost o podmínečnou…

V Irsku se otevřely obchody i holičství, omezení pohybu skončí až za …

01.12.2020 11:49 V Irsku se dnes po více než měsíci opět otevřely obchody, muzea, kina a své služby mohou opět…

Známí z internetu, kteří nikdy neexistovali. Jak fungují trollí farmy?

01.12.2020 11:06 Trollí farmy se přezdívá organizovaným skupinám „trollů“, kteří spravují falešné profily na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama