Maďarsko je ochotno spolupracovat a odpovídat, říká Timmermans

Maďarsko během dnešní debaty ukázalo vůli odpovídat na dotazy ostatních členských států Evropské unie týkající se problémů s vládou práva v zemi. Novinářům v Bruselu to řekl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, podle něhož první debata unijních ministrů na toto téma proběhla věcně a přátelsky. Podle finského předsednictví se Rada EU bude stavem právního státu v Maďarsku dál zabývat.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Frans Timmermans
doporučujeme

"Dnešek ukázal, že mezi členskými státy existuje vůle ptát se a u Maďarska vůle odpovídat," prohlásil Timmermans na tiskové konferenci po jednání ministrů. Komise, v níž má Timmermans otázky spojené s dodržováním hodnot EU na starosti, vede s Budapeští řízení podle sedmého článku lisabonské smlouvy. Jeho zahájení doporučil kvůli omezování svobody médií a nezávislosti soudů před rokem v bezprecedentním kroku Evropský parlament a řízení může po několika nezbytných krocích teoreticky skončit až odebráním hlasovacích práv Maďarsku.

Členské země podle finské ministryně pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainenové nepřijaly v maďarské otázce žádný závěr, hodlají se však k tématu vrátit v příštích měsících.

Podle některých maďarských novinářů šířila vláda v Budapešti před jednáním informace, že dnešní slyšení iniciovaly "proimigrační síly" a že jde o "hon na čarodějnice". Místopředseda EK konstatoval, že maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová dnes vystupovala velmi přátelsky, avšak že premiér Viktor Orbán i členové jeho vlády mnohdy hovoří zcela jinak v Bruselu a jinak na domácí scéně.

Pro Timmermanse šlo o poslední účast na jednání unijních ministrů před říjnovým koncem mandátu, po němž své portfolio předá budoucí české místopředsedkyni komise Věře Jourové. Na novinářský dotaz, zda i ona bude jako členka strany kontroverzního premiéra Andreje Babiše tak tvrdě dbát na dodržování principů demokracie a právního státu, odpověděl, že nemá pochybnosti. "Pokud si někdo myslí, že až předám své portfolio, tak starost o vládu práva skončí, tak se mýlí. Mí nástupci možná budou mít méně vousů, ale stejné zanícení," řekl na adresu Jourové a belgického komisaře Didiera Reynderse, který bude mít na starost oblast spravedlnosti. "Velmi blízce jsem spolupracoval s Věrou Jourovou a vždy jsme se shodovali, nemám obavy, že bude pokračovat v mé práci," dodal.

Timmermans rovněž ocenil, že finské předsednictví vnímá vládu práva jako zásadní prioritu a chce, aby s dodržováním příslušných pravidel bylo spojeno vyplácení prostředků z budoucího víceletého rozpočtu EU, o němž dnes ministři rovněž jednali.

Podle české státní tajemnice pro EU Mileny Hrdinkové je zřejmé, že tento návrh má mezi členskými zeměmi velkou podporu. Finsko se však podle ní nedrží souvislostí dojednaných předchozím rumunským předsednictvím a tak není jisté, zda členské země dosáhnou finální shody na rozpočtu do konce roku, jak je dosud plánováno.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesková schůzka v Bruselu trvala jen 15 minut. Bude brexit odložen?

20.10.2019 13:55 Aktualizováno Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského…

Co bude dál s brexitem? Názor euroskeptika Farage je překvapivý

20.10.2019 13:23 Aktualizováno Šéf protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage by raději viděl krátký odklad brexitu spolu s novými…

Riziko divokého brexitu opět roste. Parlament neumlčí Johnsona, vzkázal…

20.10.2019 12:44 Britská vláda i přes výsledek sobotního hlasování parlamentu plánuje odejít z Evropské unie v…

"Ty jsi ten Východňák." Západní Němci se i dnes dívají na bývalou NDR skrz…

20.10.2019 11:20 I 30 let po pádu berlínské zdi se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie. Třeba v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama