Maďarsko kritizuje údajné lži, které o něm šíří jistí politici EU

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes kritizoval údajné lži, které podle něho o novém maďarském zákonu posilujícím pravomoci vlády šíří jistí politici Evropské unie. Parlament v Budapešti začátkem tohoto týdne schválil zákon, na jehož základě bude v rámci boje proti koronaviru vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána moci vládnout bez časového omezení pomocí dekretů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Péter Szijjártó
doporučujeme

Szijjártó na svém facebookovém profilu psal o páteční schůzce ministrů zahraničí zemí EU. "Bylo nás tam jen 27, ale k virtuálnímu stolu jsme mohli přidat 28. křeslo: pro pokrytectví," uvedl. Tvrdí, že na jednání jeho kolegové mluvili o pojmech jako "jednota", "Tým Evropa" a o nutnosti "přinést EU blíže srdcím lidí", přičemž mnoho z nich "celý týden nadšeně rozšiřovalo lži a nepravdivé zprávy o maďarském zákonu proti koronaviru".

Szijjártó napsal, že své kolegy vyzval, aby si zákon nejdříve přečetli a teprve pak o něm mluvili. Bylo prý "jasné, že nikdo si zákon před tím, než o něm začal mluvit, nepřečetl". Stěžoval si také na to, že zatímco v Evropě kvůli koronaviru zemře denně více než tisíc lidí a dalších desítky tisíc se jich nakazí, premiéři, ministři a šéfové stran ve Finsku, Rakousku, Německu, Řecku, Dánsku, Nizozemsku, Lucembursku a Švédsku si dělají starosti o to, kdo rozhodne o ukončení nouzového stavu v Maďarsku.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová po schválení maďarského zákona upozornila, že nouzová opatření přijímaná v jednotlivých členských zemích musejí být časově omezená a musejí respektovat hodnoty Evropské unie. Kritici maďarských nouzových předpisů poukazují také na to, že jsou zneužitelné proti novinářům. Ty lze uvěznit až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co čeká evropskou a světovou ekonomiku? Analytik má černý scénář

05.06.2020 00:01 NÁZOR - Eurozóna patří k ekonomikám, které koronavirová epidemie poškodila nejvíce, konstatuje…

Počet nových úmrtí s covidem-19 ve Francii klesl na 44

04.06.2020 22:01 Francouzská vláda dnes oznámila 44 nových úmrtí způsobených nemocí covid-19 a zvýšila oficiální…

Merkelová považuje Floydovu smrt za vraždu a vyzývá k usmíření

04.06.2020 21:56 Německá kancléřka Angela Merkelová označila smrt amerického černocha George Floyda za vraždu a…

Nová studie: Protilátky na koronavirus má 5,2 procenta Španělů

04.06.2020 20:23 Španělské ministerstvo zdravotnictví eviduje za poslední den pět nových úmrtí pacientů s covidem-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy