Stojíme před okamžikem pravdy, s Polskem to snad po volbách půjde, řekla Jourová

Vztahy mezi Maďarskem a EU byly pošramocené i před pandemií covid-19. Po postupném zavádění restrikcí, k němuž se uchýlily téměř všechny evropské země, se stalo hojně probíraným tématem vyhlášení maďarského nouzového stavu, respektive legitimity obcházení tamního parlamentu vydáváním vládních nařízení. Tahle situace by měla v dohledné době vzít za své.

Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová
doporučujeme

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v reakci na slib Budapešti vrátit se k normálu během června reagovala se slovy, že Maďarsko nyní čeká okamžik pravdy. Společně s Polskem totiž čelí dlouhodobé kritice kvůli porušování hodnot právního státu, a tudíž se dalo očekávat, že epidemii koronaviru použijí tamní političtí lídři k upevnění své pozice. Informoval o tom server POLITICO.

Předmětem kritiky maďarského premiéra Viktora Orbána byl fakt, že jeho vláda přijímala za nouzového stavu nařízení bez stanovené lhůty, čímž by se dalo říci, že obcházela parlament. Za zmínku stojí, že v maďarském jednokomorovém parlamentu má jasnou většinu Orbánova strana Fidesz. Vláda nicméně deklarovala situaci jako adekvátní reakci na epidemii koronaviru s tím, že je pouze dočasná.

Nyní je však koronavirus na ústupu a maďarské vládě tak nezbývá než dostát svému závazku a nouzový stav zrušit. Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová v květnu oznámila, že se země vrátí do normálu k 20. červnu. Ani to však neubezpečilo lidskoprávní aktivisty, kteří vyjádřili obavy, že Orbán využije aktuální situace k posílení svých pravomocí přijetím některých sporných zákonů.

Vrátí se Maďarsko do předkoronavirové doby? 

Jourová, která v Evropské komisi zastává post místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost, a tudíž je v její kompetenci se zabývat principy právního státu, oznámila, že by mohlo být z čistě diplomatického a politického hlediska velmi problematické, kdyby se Maďarsko plně nevrátilo do stavu před vyhlášením nouze.

"Čeká nás okamžik pravdy, zda se situace z pohledu práva a vyvážené dělby státní moci vrátí do starých kolejí, či zda v novém normálu zůstanou zbytky dřívějšího nouzového stavu," řekla Jourová v podcastu EU Confidental. Zároveň také vyjádřila znepokojení nad zatčením dvou lidí, kteří na sociálních sítích kritizovali maďarskou vládu, že zneužívá koronavirovou krizi k manipulaci.

Oba muži byli následně propuštěni po několika hodinách a obvinění proti nim nakonec vzneseno nebylo. Jourová, která má sama vlastní zkušenosti s falešným obviněním, se nechala slyšet, že ví, jaké dopady to může mít na duševní zdraví i společenský život. K jejímu zatčení došlo v roce 2008 na ruzyňském letišti, kam se vracela ze služební cesty v Bělorusku. Jednalo se o podezření z korupce.

"Je to rána pro vás, vaší rodinu, váš osobní i pracovní život," řekla Jourová

"Byla jsem z toho tehdy velice rozrušená. Sama jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je být zatčen a policejně vyšetřován. Je to velká rána pro všechny. Pro vás, váš osobní i pracovní život," dodala Jourová se slovy, že dotyčný člověk si i po osvobození nebo zproštění viny i nadále nese cejch, na němž se pak přiživují novináři i odpůrci. Jedná se zejména o politiky a jiné vysoce postavené osoby.

Jourová dále oznámila, že komise zatím nepodniká žádnou přímou akci, ale že situaci v Maďarsku analyzuje. Evropské instituce už nicméně aplikovaly článek 7 a zahájily příslušná řízení proti Maďarsku a Polsku za porušování hodnot EU. Budapešť a Varšava na to zase reagovaly s tím, že se neoprávněně vměšují do jejich vnitřních záležitostí. 

V případě Polska je diskutovaným tématem reforma tamní justice, která podle Bruselů a některých právních expertů podkopává její nezávislost. Jourová potvrdila, že EU bude i nadále podnikat příslušné kroky vůči Varšavě, přičemž vyjádřila naději v lepší dialog s ní po prvním kole polských prezidentských voleb, které se uskuteční 28. června.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá kontrarozvědka varuje před poskytováním dat Číňanům

09.07.2020 23:06 Německá kontrarozvědka dnes varovala zákazníky před poskytováním osobních dat čínským platebním…

Lidé si během koronakrize ověřovali informace, dezinformátoři mají různé…

09.07.2020 22:12 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace a šíření fake news je jeden z nejpalčivějších problémů poslední doby.…

Na Baleárských ostrovech se budou znovu muset nosit roušky

09.07.2020 21:52 Turisty oblíbené Baleárské ostrovy, kam patří i Mallorca a Ibiza, chtějí po víkendu zavést povinné…

Rakousko zavede semaforový covidový systém na úrovni svých okresů

09.07.2020 21:43 Rakousko zavede semaforový systém pro mapování koronavirové epidemie na svém území. Každý okres…

Související:

Právě se děje

Další zprávy