Maďarsko prodlouží domácnostem a podnikům odklad na splácení půjček

Maďarská vláda prodlouží domácnostem a podnikům odklad na splácení půjček do července, aby zmírnila dopady koronavirové krize. Uvedl to dnes premiér Viktor Orbán. Ten na facebooku také uvedl, že místní daň pro malé a střední podniky se od Nového roku sníží o polovinu.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Tento krok má podpořit zachování pracovní míst, ale postihne obce, protože místní daň z podnikání je pro ně zásadním zdrojem příjmů, upozornila agentura Reuters. Orbán uvedl, že města s méně než 25.000 obyvateli dostanou podporu od vlády, zatímco finanční situace větších měst se bude posuzovat "případ od případu".

Maďarská vláda očekává, že v letošním roce v důsledku pandemie se hrubý domácí produkt země sníží o přibližně šest procent.

Orbán také uvedl, že vláda v prosinci a lednu pokryje dvě třetiny mzdových nákladů podniků v odvětvích, jako je cestovní ruch, hotely, restaurace či soukromé autobusové společnosti, které se musí dočasně zavřít. Rodiny s dětmi nebo čekající narození potomka budou mít nárok na zvýhodněnou půjčku ve výši až šesti milionů forintů (asi 440.000 Kč) a nevratné příspěvky na renovaci svých domovů. "Učinili jsme tato rozhodnutí (...) a doufáme, že můžeme zachránit několik stovek tisíc pracovních míst," uvedl Orbán.

Předseda vlády očekává, že se Maďarsko z pandemie vymaní na jaře. Očkování by mělo začít 27. či 28. prosince.

Orbána, který je deset let u moci, čekají v roce 2022 parlamentní volby, ve kterých bude muset bojovat proti následkům pandemie a proti opozici, která se poprvé sjednotila, aby ho sesadila, dodal Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Conteho italská vláda získala důvěru poslanců, přežití ale nemá jisté

18.01.2021 21:31 Italská Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Kabinet…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama