Slovensko a Maďarsko se potýkají s další vlnou koronaviru, počet nakažených rychle roste

Bezmála desetimilionové Maďarsko zaznamenalo 718 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie. Testy onemocnění covid-19 doposud prokázaly u 10.909 lidí, 631 z nich zemřelo.

Covid-19, ilustrační foto

Premiér Viktor Orbán dnes v maďarském rozhlasu řekl, že druhá vlna pandemie covidu-19 vyžaduje jinou strategii než ta první letos na jaře, kvůli které silně utrpěla ekonomika země. Cílem je podle něho udržet hospodářství v chodu a zároveň ochránit ohrožené skupiny obyvatelstva.

"Nemůžeme si dovolit, aby virus zemi znovu ochromil," řekl Orbán. Neplánuje proto například plošné zavírání škol. Zdůraznil, že je důležité, aby lidé nosili roušky ve veřejné dopravě, a nevyloučil, že okruh míst, kde si je lidé budou muset nasazovat, se rozšíří.

Orbán také řekl, že země takzvané visegrádské čtyřky (V4), kam kromě Maďarska patří Česko, Slovensko a Polsko, budou koordinovat postup v boji proti koronaviru. Premiéři těchto státu se dnes sejdou v Lublinu na jihovýchodě Polska, které nyní V4 předsedá.

Ve snaze zamezit dovozu koronavirové infekce ze zahraničí zavřelo Maďarsko na začátku září své hranice pro cizince. Lidem z V4 však udělilo výjimku, ti do země mohou po předložení negativního testu na covid-19. Toto mimořádné opatření se nelíbí Evropské komisi, podle které diskriminuje lidi z jiných států Evropské unie.

"Při celoevropské krizi můžeme vytvořit středoevropský ostrov, kde při uplatnění určitých pravidel zůstane zachována možnost pohybu," řekl k tomu šéf maďarské vlády.

Maďarská ekonomika se letos ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o 13,6 procenta, což je nejvíce ve střední Evropě. České hospodářství zaznamenalo jedenáctiprocentní pokles.

Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo druhý nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů koronavirové infekce od propuknutí pandemie nemoci covid-19 v zemi letos v březnu. Celkový počet aktivních případů v zemi vystoupil na nový rekord 2134 infikovaných. Vyplývá to z údajů slovenského ministerstva zdravotnictví. 

Na Slovensku, které má téměř 5,5 milionu obyvatel, laboratoře ve čtvrtek zjistily 186 nových případů infekce koronavirem. To je o osm nakažených více než ve středu, byť počet vykonaných testů klesl o bezmála šestinu.

Dosud nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených, a to 226, zaznamenalo Slovensko minulý týden. Ke čtvrtku bylo s potvrzeným onemocněním covid-19 hospitalizováno 94 lidí, z toho osm pacientů muselo být napojeno na umělou plicní ventilaci.

Počty potvrzených případů nákazy se na Slovensku začaly po předchozím poklesu zvyšovat v červenci a v srpnu pak země opakovaně registrovala trojciferné denní přírůstky infikovaných. Slovenští hygienici dříve odhadli, že počty nově potvrzených případů koronaviru budou po létě stoupat z důvodu návratu žáků po letních prázdninách do škol a zaměstnanců po dovolených do práce. V rizikových okresech včetně Bratislavy platí přísnější opatření proti šíření koronaviru než ve zbylých regionech země.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama