Slovensko a Maďarsko se potýkají s další vlnou koronaviru, počet nakažených rychle roste

Bezmála desetimilionové Maďarsko zaznamenalo 718 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie. Testy onemocnění covid-19 doposud prokázaly u 10.909 lidí, 631 z nich zemřelo.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Premiér Viktor Orbán dnes v maďarském rozhlasu řekl, že druhá vlna pandemie covidu-19 vyžaduje jinou strategii než ta první letos na jaře, kvůli které silně utrpěla ekonomika země. Cílem je podle něho udržet hospodářství v chodu a zároveň ochránit ohrožené skupiny obyvatelstva.

"Nemůžeme si dovolit, aby virus zemi znovu ochromil," řekl Orbán. Neplánuje proto například plošné zavírání škol. Zdůraznil, že je důležité, aby lidé nosili roušky ve veřejné dopravě, a nevyloučil, že okruh míst, kde si je lidé budou muset nasazovat, se rozšíří.

Orbán také řekl, že země takzvané visegrádské čtyřky (V4), kam kromě Maďarska patří Česko, Slovensko a Polsko, budou koordinovat postup v boji proti koronaviru. Premiéři těchto státu se dnes sejdou v Lublinu na jihovýchodě Polska, které nyní V4 předsedá.

Ve snaze zamezit dovozu koronavirové infekce ze zahraničí zavřelo Maďarsko na začátku září své hranice pro cizince. Lidem z V4 však udělilo výjimku, ti do země mohou po předložení negativního testu na covid-19. Toto mimořádné opatření se nelíbí Evropské komisi, podle které diskriminuje lidi z jiných států Evropské unie.

"Při celoevropské krizi můžeme vytvořit středoevropský ostrov, kde při uplatnění určitých pravidel zůstane zachována možnost pohybu," řekl k tomu šéf maďarské vlády.

Maďarská ekonomika se letos ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o 13,6 procenta, což je nejvíce ve střední Evropě. České hospodářství zaznamenalo jedenáctiprocentní pokles.

Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo druhý nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů koronavirové infekce od propuknutí pandemie nemoci covid-19 v zemi letos v březnu. Celkový počet aktivních případů v zemi vystoupil na nový rekord 2134 infikovaných. Vyplývá to z údajů slovenského ministerstva zdravotnictví. 

Na Slovensku, které má téměř 5,5 milionu obyvatel, laboratoře ve čtvrtek zjistily 186 nových případů infekce koronavirem. To je o osm nakažených více než ve středu, byť počet vykonaných testů klesl o bezmála šestinu.

Dosud nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených, a to 226, zaznamenalo Slovensko minulý týden. Ke čtvrtku bylo s potvrzeným onemocněním covid-19 hospitalizováno 94 lidí, z toho osm pacientů muselo být napojeno na umělou plicní ventilaci.

Počty potvrzených případů nákazy se na Slovensku začaly po předchozím poklesu zvyšovat v červenci a v srpnu pak země opakovaně registrovala trojciferné denní přírůstky infikovaných. Slovenští hygienici dříve odhadli, že počty nově potvrzených případů koronaviru budou po létě stoupat z důvodu návratu žáků po letních prázdninách do škol a zaměstnanců po dovolených do práce. V rizikových okresech včetně Bratislavy platí přísnější opatření proti šíření koronaviru než ve zbylých regionech země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánský premiér Torra byl sesazen, separatisté vyšli do ulic…

28.09.2020 21:49 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a…

Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

28.09.2020 21:38 Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince…

26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

28.09.2020 21:24 Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia.…

Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s…

28.09.2020 21:18 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama