Maďarsko se s Českem dohodlo na neomezeném cestování očkovaných

Maďarsko se dohodlo s Českou republikou na neomezeném přeshraničním cestování v případě občanů obou zemí, kteří byli očkováni proti covidu-19. Oznámil to dnes ráno maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Ministr podle agentury MTI na facebooku upřesnil, že obě země si od soboty budou uznávat osvědčení o imunitě vůči covidu-19 bez ohledu na typ použité vakcíny.

Dodal, že další jednání o neomezeném cestování v rámci Evropské unie mají následovat v polské Lodži, kde se dnes scházejí ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (Česka, Slovenska, Polska a Maďarsko).

. Kromě Česka dosáhlo Maďarsko dohody o vzájemném uznávání osvědčení o imunitě vůči covidu-19 s Chorvatskem, Srbskem, Černou Horou, Slovinskem, Tureckem a Bahrajnem, osvědčení o imunitě si vzájemně uznávají také Maďarsko a Rumunsko, připomněla MTI.

O cestování mezi Maďarskem a Českem jednal v úterý v Budapešti se svým protějškem šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD). Szijjártó na společné tiskové konferenci uvedl, že se stranám podařilo vyřešit hlavní problémy ohledně cestování občanů očkovaných proti covidu-19 mezi oběma zeměmi a detaily by měly brzy následovat. Kulhánek tehdy podle MTI přislíbil, že podrobnosti o cestování by měly být vyjasněny o víkendu. Uvedl také, že národní osvědčení o očkování by mělo představovat "předběžný krok" před zavedením unijního pasu.

Podle dřívějších vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by se zhruba od poloviny května mohlo zjednodušit cestování mezi Českou republikou a šesti zeměmi pro lidi očkované proti covidu-19. Babiš před týdnem na sněmovních interpelacích zmínil Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko a Slovinsko. Arenberger ve čtvrtek na sněmovním výboru pro zdravotnictví řekl, že ČR si bude od soboty 15. května uznávat vzájemně očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem i Německem a že se jedná i se Slovenskem.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama