Maďarsko už není demokracie, tvrdí Freedom House. Polsko k tomu míří

Maďarsko niž není demokratickou zemí a stalo se "hybridním režimem", Polsko se ubírá stejným směrem. Tyto závěry vyplývají z hodnotící zprávy americké nevládní organizace Freedom House, která monitoruje úroveň demokracie a vlády práva ve 29 státech východní Evropy a Střední Asie.

Podle ní se v regionu odehrává "ohromující pád demokracie", který má za následek, že v něm zůstává nejméně demokracií od začátku měření v roce 1995. Česko naopak podle zprávy patří k posledním plně demokratickým zemím v postkomunistické Evropě i přes zhoršení týkající se mimo jiné nezávislosti médií.

Ještě loni Freedom House označovala Maďarsko na pětistupňové škále druhou nejvyšší známkou, tedy "napůl upevněnou demokracií". Hodnocení země od roku 2010, kdy zde získala dvoutřetinovou parlamentní většinu konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, však strmě klesá. Nejvyšší status "upevněné demokracie" ztratilo Maďarsko již v roce 2015, připomíná agentura APA.

Maďarsko se stalo první zemí Evropské unie, která se propadla do kategorie "hybridních režimů", do níž patří mimo jiné postsovětské státy Moldavsko, Gruzie a Ukrajina. Letos se sem propadly i balkánské země Srbsko a Černá Hora.

Obzvláště nízké známky obdrželo Maďarsko v podkategoriích "demokratická vláda", "nezávislá média" a "korupce". Naopak relativně slušně si vedlo z hlediska "občanské společnosti", "místní samosprávy" a "právního rámce a nezávislosti soudnictví". I v těchto podkategoriích však body ztrácelo.

Mluvčí vlády v Budapešti závěry zprávy odmítl. Freedom House označil za "loutku" údajné sítě amerického miliardáře George Sorose, kterého dlouhodobě označuje za organizátora protimaďarského spiknutí, uvedla agentura AFP.

Česko patří spolu se Slovenskem, Slovinskem a pobaltskými státy k posledním šesti státům postkomunistické Evropy, které se drží v nejvyšší kategorii "upevněných demokracií".

Premiantem z hlediska kvality demokracie je podle organizace Estonsko, které letos získalo 85 bodů ze sta. ČR se umístila se 77 body na čtvrtém místě, oproti loňsku však dva body ztratila. Stalo se tak kvůli zhoršení v podkategoriích "nezávislost médií", kde Freedom House shledává vliv oligarchů na český mediální sektor, a také "právní rámec a nezávislost soudnictví", v němž jsou podle organizace patrné snahy výkonné moci zasahovat do soudního systému, zvláště pak v kauzách premiéra Andreje Babiše.

Polsko v žebříčku Freedom House začalo strmě klesat poté, co v roce 2017 vláda strana Právo a spravedlnost (PiS) začala prosazovat kontroverzní reformy soudnictví. Nízký bodový zisk nyní Polsko poprvé vyřadil z kategorie zemí s "upevněnou demokracií". Nyní je namísto toho označováno jako "napůl upevněná demokracie".

Americká organizace vyzvala Spojené státy a Evropskou unii, aby úpadek demokracie v dotčených zemích měla více na zřeteli v mezinárodních vztazích. Členské země EU by podle ní měly zavést mechanismus, který podmíní přidělování peněz z evropských fondů nutností dodržovat pravidla právního státu.

V případě rozhovorů s balkánskými zeměmi usilujícími o členství v EU by podle Freedom House měla unie upřednostnit dlouhodobý demokratický vývoj přes "krátkodobými politickými a hospodářskými úvahami". Současně varovala před "škodlivým vlivem" Číny a Ruska na celý region jihovýchodní Evropy.

Freedom House předkládá zprávu s názvem Národy v transformaci s podporou americké rozvojové organizace USAID každoročně od roku 1995. Státy dělí do pěti kategorií. Čtvrtý stupeň je vyhrazen "napůl upevněným autoritářským režimům" (Arménie), zatímco do nejnižšího pátého stupně "upevněných autoritářských režimů" spadají Rusko, Bělorusko a středoasijské republiky vzešlé z bývalého Sovětského svazu.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Polsko

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 25 minutami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy