Maďarsko vyjádřilo solidaritu premiérovi Babišovi

Český premiér Andrej Babiš je předmětem politických útoků a Maďarsko vyjadřuje svou solidaritu svému "partnerovi a příteli z Visegrádské skupiny", uvedl dnes v Bruselu podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Pod sluncem není nic nového, dochází k pokusu politicky zlikvidovat Andreje Babiše," odvětil Szijártó na otázku týkající se kritiky českého premiéra kvůli střetu zájmů a pobírání unijních dotací pro holding Agrofert, který Babiš v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Szijjártó prohlásil, že politické útoky na českého premiéra postrádají jakýkoli právní základ a že začaly jasně proto, že Babiš "hlasitě jde proti“ hlavnímu liberálnímu proudu a hájí zájmy svého národa. Připomněl také, že Maďarsko je pravidelně terčem podobných útoků.

Evropský parlament ve středu diskutoval o výsledcích auditu Evropské komise, podle kterého je předseda české vlády ve střetu zájmů, neboť nadále přes svěřenské fondy ovládá Agrofert. Firmy s ním spojené proto podle Bruselu nemají nárok na dotace ze strukturálních fondů. Babiš to odmítá a tvrdí, že převedením majetku do svěřenských fondů vyhověl českému právu. Podobný postoj má i jeho vláda.

Komisař pro rozpočet Johannes Hahn v debatě uvedl, že EK chce zavést nové způsoby, jak ochránit rozpočet EU před střetem zájmů. Využito by podle něj mohlo být pravidlo spojující čerpání unijních peněz s dodržováním principů právního státu, ale i další chystaná úprava. Většina poslanců vyzvala komisi k větší aktivitě, někteří mluvili také o pozastavení zemědělských dotací, které holding Agrofert nadále dostává.

Podle šéfky výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové fungují v Česku "oligarchické struktury", které těží z přidělování evropských či státních dotací. Komise i členské státy by podle ní měly najít účinnější způsob, jak chránit rozpočet a předejít tomu, aby dotace v případě jejich odebrání Bruselem hradili daňoví poplatníci v jednotlivých státech.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 11:15 Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama