Maďarsko zpřísňuje opatření, infekce covid-19 se dál rychle šíří

Maďarsko uzavře střední a vysoké školy a restaurace a od úterní půlnoci prodlouží zákaz nočního vycházení. Oznámil to dnes premiér Viktor Orbán. Nová opatření mají omezit rychlé šíření nákazy koronavirem. O nových opatření má v úterý hlasovat parlament, ve kterém má vládní strana dvoutřetinovou většinu, uvedla agentura Reuters.

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Orbán uvedl, že profesionální sportovní akce se budou smět konat s vyloučením veřejnosti a že budou zakázána veškerá veřejná shromáždění. "Pokud infekce poroste současným tempem, maďarské nemocnice nebudou schopny tuto zátěž zvládnout," varoval předseda vlády.

Opozice označila nová omezení za nezbytná a kritizovala předsedu vládu, že se k nim odhodlal pozdě. "Nezbývá než doufat, že se loď nepotopí," uvedl opoziční politik András Fekete-Györ.

Maďarsko nyní vykazuje jedno z nejvyšších čísel ohledně počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 na 100.000 obyvatel v Evropě.

Celkem se v desetimilionové zemi od začátku pandemie nakazilo 114.778 lidí, přičemž 5162 případů přibylo během uplynulého dne, uvedla dnes agentura MTI s odvoláním na vládní údaje. Nákaze podlehlo 2493 lidí. Mezitím se uzdravilo 26.161 pacientů, ale 86.134 je v současnosti aktivních. Skoro čtvrtina z nich připadá na Budapešť. V nemocnicích se léčí více než šest tisíc pacientů, 415 je připojeno na ventilátory. Nemocnice kvůli náporu pacientů již musejí odkládat operace.

Maďarsko je jedním ze států, které už dříve Česku poskytly plicní ventilátory, hasiči jich na konci října přivezli z této země 150.

Orbán minulé úterý oznámil, že kvůli přibývajícím případům nákazy zavádí stav nouze, který platil také na jaře. Od středy v zemi platí přísnější opatření proti šíření koronaviru. Vláda například zavedla zákaz nočního vycházení a zakázala koncerty a taneční kluby, kde si návštěvníci nemohou sednout a nelze v nich zaručit dodržení bezpečných rozestupů.

Orbán nyní ve videu na své stránce na facebooku uvedl, že nová opatření budou platit po 30 dnů, ale mohou být prodloužena, pokud to bude nutné.

zdroj: YouTube

Zákaz vycházení bude platit od osmé hodiny večer do pěti do rána. Výjimka platí pro dojíždějící do práce a pro výjimečné situace.

Zakazují se veřejná shromáždění. Účast na rodinných a soukromých akcích je omezena na deset lidí. Svatby se musejí obejít bez hostiny, účast bude omezena na oddávajícího, nevěstu, ženicha, svědky a nejbližší příbuzné. Na pohřbech nebude smět být více než 50 lidí. Obchody a služby, například kadeřnictví, budou muset zavřít o sedmé večer. Stravování v restauracích bude zakázáno, ale povolena bude donáška jídel domů a jídelny na pracovištích smějí zůstat otevřené. Zavřít musí rekreační zařízení, tělocvičny, bazény, divadla, muzea a zoo, vypočítala agentura MTI.

Hotely budou zavřeny pro turisty, ale otevřeny pro cestující za prací a obchodem. Orbán slíbil uhradit 80 procent ztrát ze zrušených rezervací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 08:25 Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Zdravotnický personál v Belgii utíká z nemocnic

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Jedna je dnes pekařkou, druhý se chce stát knihovníkem: oba za sebou zaklapli bránu nemocnice a…

Francie opět eviduje méně než 10.000 případů koronaviru

01.12.2020 21:28 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8083 nových případů koronavirové infekce, uvedla agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama