Maďarsko zpřísňuje opatření, infekce covid-19 se dál rychle šíří

Maďarsko uzavře střední a vysoké školy a restaurace a od úterní půlnoci prodlouží zákaz nočního vycházení. Oznámil to dnes premiér Viktor Orbán. Nová opatření mají omezit rychlé šíření nákazy koronavirem. O nových opatření má v úterý hlasovat parlament, ve kterém má vládní strana dvoutřetinovou většinu, uvedla agentura Reuters.

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán uvedl, že profesionální sportovní akce se budou smět konat s vyloučením veřejnosti a že budou zakázána veškerá veřejná shromáždění. "Pokud infekce poroste současným tempem, maďarské nemocnice nebudou schopny tuto zátěž zvládnout," varoval předseda vlády.

Opozice označila nová omezení za nezbytná a kritizovala předsedu vládu, že se k nim odhodlal pozdě. "Nezbývá než doufat, že se loď nepotopí," uvedl opoziční politik András Fekete-Györ.

Maďarsko nyní vykazuje jedno z nejvyšších čísel ohledně počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 na 100.000 obyvatel v Evropě.

Celkem se v desetimilionové zemi od začátku pandemie nakazilo 114.778 lidí, přičemž 5162 případů přibylo během uplynulého dne, uvedla dnes agentura MTI s odvoláním na vládní údaje. Nákaze podlehlo 2493 lidí. Mezitím se uzdravilo 26.161 pacientů, ale 86.134 je v současnosti aktivních. Skoro čtvrtina z nich připadá na Budapešť. V nemocnicích se léčí více než šest tisíc pacientů, 415 je připojeno na ventilátory. Nemocnice kvůli náporu pacientů již musejí odkládat operace.

Maďarsko je jedním ze států, které už dříve Česku poskytly plicní ventilátory, hasiči jich na konci října přivezli z této země 150.

Orbán minulé úterý oznámil, že kvůli přibývajícím případům nákazy zavádí stav nouze, který platil také na jaře. Od středy v zemi platí přísnější opatření proti šíření koronaviru. Vláda například zavedla zákaz nočního vycházení a zakázala koncerty a taneční kluby, kde si návštěvníci nemohou sednout a nelze v nich zaručit dodržení bezpečných rozestupů.

Orbán nyní ve videu na své stránce na facebooku uvedl, že nová opatření budou platit po 30 dnů, ale mohou být prodloužena, pokud to bude nutné.

zdroj: YouTube

Zákaz vycházení bude platit od osmé hodiny večer do pěti do rána. Výjimka platí pro dojíždějící do práce a pro výjimečné situace.

Zakazují se veřejná shromáždění. Účast na rodinných a soukromých akcích je omezena na deset lidí. Svatby se musejí obejít bez hostiny, účast bude omezena na oddávajícího, nevěstu, ženicha, svědky a nejbližší příbuzné. Na pohřbech nebude smět být více než 50 lidí. Obchody a služby, například kadeřnictví, budou muset zavřít o sedmé večer. Stravování v restauracích bude zakázáno, ale povolena bude donáška jídel domů a jídelny na pracovištích smějí zůstat otevřené. Zavřít musí rekreační zařízení, tělocvičny, bazény, divadla, muzea a zoo, vypočítala agentura MTI.

Hotely budou zavřeny pro turisty, ale otevřeny pro cestující za prací a obchodem. Orbán slíbil uhradit 80 procent ztrát ze zrušených rezervací.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje