Maďarský komisař přirovnal Sorose k Hitlerovi. Hnusná provokace, ozvala se židovská organizace

Kritické reakce a výzvy k odvolání vyvolal kulturní komisař maďarské vlády Szilárd Demeter, když přirovnal amerického finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose k Hitlerovi. Dopustil se toho v článku zveřejněném v sobotu, informovala agentura Reuters.

Soros, George
doporučujeme

Demeter, který je rovněž šéfem státem financovaného Petőfiho literárního muzea, nazval Sorose "liberálním führerem". Německé slovo führer znamená v českém překladu vůdce a v minulosti bývalo používané jako synonymické označení Hitlera.

Demeter v této souvislosti rovněž napsal, že Evropa slouží Sorosovi jako "plynová komora" s "jedovatým plynem" proudícím z kapsle multikulturní otevřené společnosti.

Jak informuje Reuters, maďarské židovské organizace, včetně Federace maďarských židovských obcí (Mazsihisz), následně článek označily za "neodpustitelnou" a "hnusnou provokaci".

Dnes se ke kritikům přidala hlavní opoziční levicová strana Demokratická koalice, která vyzvala premiéra Viktora Orbána k okamžitému odvolání Demetera. "Pro člověka, jako je on, není místo ve veřejném životě, a to nejen v Evropě, ale nikde na světě," zdůraznila strana v prohlášení.

Demeter dnes sice vydal prohlášení, že kritizovaný článek stáhne, přičemž přidal poněkud kontroverzní omluvu. Uvedl, že jeho kritici mají pravdu v tom, že "nacistická paralela by mohla neúmyslně poškodit památku obětí".

Orbánova vláda se k poprasku, který Demeter vyvolal, zatím nijak nevyjádřila.

Soros je častým terčem útoků Orbána. Premiér ho označuje za organizátora protimaďarského spiknutí a podporovatele imigrace, kterou maďarská vláda rozhodně odmítá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pfizer a BioNTech tvrdí, že je jejich vakcína účinná proti mutacím

28.01.2021 13:23 Vakcína Pfizer/BioNTech je podle svých výrobců účinná také proti britské a jihoafrické mutaci…

Muž, který pobodal ve Frankfurtu čtyři lidi, je na psychiatrii

28.01.2021 12:41 Útočníka, který v úterý ve Frankfurtu nad Mohanem zranil nožem čtyři lidi, převezli na…

Slovensko se veřejně vymezilo vůči Rusku, upozornilo na propagandu

28.01.2021 11:54 Na konfrontační přístup Ruska ve vojenské, bezpečnostní a politické oblasti i na šíření propagandy…

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 11:14 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama