Maďarský parlament podpořil Orbána: Podmínkou pro peníze z EU nemá být ideologie

Maďarský parlament vyzval vládu pravicového premiéra Viktora Orbána, aby se postarala, že peníze z balíku Evropské unie na obnovu ekonomik zasažených pandemií covidu-19 budou rozděleny spravedlivě mezi chudší a bohaté země.

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Poslanci v usnesení, které přijali v úterý, dali najevo, že nechtějí, aby bylo vyplácení peněz závislé na politických nebo ideologických podmínkách. 

Podle analytiků se premiér Viktor Orbán může na tuto právně nezávaznou výzvu parlamentu odkazovat při summitu EU, který se bude zabývat příštím sedmiletým rozpočtem bloku a s ním spojeným balíkem v hodnotě 750 miliard eur pro oživení hospodářství po koronavirové krizi. Šéfové států a vlád unijních zemí se do Bruselu sjedou v pátek.

Orbán minulý týden řekl, že možnost dohodu vetovat považuje za krajní řešení.

Maďarští poslanci si také přejí, aby Evropská unie přestala financovat organizace, "které pod zástěrkou občanského sdružení vykonávají politickou činnost", a ukončila řízení proti Maďarsku a Polsku kvůli porušování principů demokracie a právního státu. Někteří evropští politici chtějí, aby výplata peněz z unijního programu obnovy závisela na dodržování těchto hodnot.

Usnesení předložil předseda parlamentu László Kövér z Orbánovy strany Fidesz. Hlasovalo pro něj 128 poslanců, 16 bylo proti a jeden se zdržel. Politický analytik Péter Krekó agentuře AP řekl, že Orbán usnesení může využít k ospravedlnění svých případných námitek k dohodě o balíku pro hospodářskou obnovu, nicméně každý na Západě podle něho ví, parlament není nezávislý na vládě. Myslí si proto, že tímto své kolegy zejména ze západoevropských zemí nepřesvědčí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama