Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se bouří

Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest proti plánovanému zavedení nových restrikcí, jejichž cílem je zpomalit šíření koronaviru. Místní úřady rozhodly o uvalení karantény na některé čtvrtě a předměstí hlavního města, uzávěry se mají dotknout asi 850.000 lidí.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Protestující tvrdí, že je úřady diskriminují, a žádají lepší zdravotní péči, napsala agentura Reuters.

Nová opatření, jež mají vstoupit v platnost v pondělí, se týkají z velké části nízkopříjmových čtvrtí, kde žije hodně přistěhovalců. Pokojné protesty přitom propukly ve 12 ze 37 dotčených oblastí.

Asi 600 lidí se vydalo do ulic ve čtvrti Vallecas na jihu metropole, kde je nejvyšší počet nakažených na počet obyvatel v celém Madridu - asi šestkrát větší než v Chamberi, bohaté čtvrti na severu města. Vedení metropole uvedlo, že se restrikce budou týkat všech oblastí, kde se objeví více než 1000 nakažených na 100.000 obyvatel.

"Je nelogické, že můžete jít dělat věci v bohatších oblastech, ale nemůžete dělat to samé ve Vallecas. Je tu stejné riziko nákazy. Diskriminují nás," řekl Reuters jeden z demonstrantů, kteří mimo jiné požadují rezignaci vůdkyně madridského regionu Isabely Díazové Ayusové. Na tu se tento týden snesla kritika za její výrok, že rozšíření viru v některých oblastech je částečně způsobeno životním stylem přistěhovalců.

Starosta Madridu José Luis Martínez-Almeida prohlásil, že plánované restrikce nejsou diskriminační vůči chudým. "Nejsou žádní prvořadí a druhořadí občané. V tuto chvíli musíme držet spolu," napsal na twitteru.

Podle nových nařízení se v dotčených čtvrtích omezí přístup do parků a veřejných prostor, sejít se bude moci maximálně šest lidí a podniky budou muset zavírat v deset večer. Policie ustaví 60 kontrolních stanovišť, aby nové restrikce vymáhala, první den však zatím nebude udělovat pokuty.

Regionální ministr spravedlnosti Enrique López dnes demonstrace odsoudil. "Jasně uvádíme, že jsou to oblasti s největším výskytem infekce. Svolat protesty teď, když se tomu chceme vyhnout, se mi zdá naprosto nezodpovědné," prohlásil.

Místní zdravotnické úřady však varovaly, že není vyloučena ani plošná karanténa pro celou oblast metropole. "Pokud bude nutné Madrid uzavřít, tak to uděláme," řekl regionální šéf zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero.

Španělsko eviduje nejvíce nakažených koronavirem v západní Evropě, premiér Pedro Sánchez však v sobotu v televizi vyloučil, že by vláda vyhlásila celostátní karanténu jako letos na jaře.

Přítomnost koronaviru se ve Španělsku podle pátečních údajů prokázala dosud u více než 640.000 lidí. Od začátku pandemie tam s covidem-19 zemřelo téměř 30.500 osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 00:01 NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti

23.10.2020 21:54 Tisíce maďarských studentů dnes demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě…

Počet lidí nakažených koronavirem ve Francii přesáhl milion

23.10.2020 20:52 Ve Francii se během epidemie nakazilo koronavirem již přes milion lidí. Po Španělsku je to další…

Slovinský premiér Janša podpořil Trumpa, Biden by byl podle něj slabý

23.10.2020 20:28 Slovinský premiér Janez Janša v nadcházejícím volebním klání ve Spojených státech veřejně podpořil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama