Madrid zpřísní omezení kvůli koronaviru, zůstanou mírná. Katalánsko odkládá volby

Vedení madridského regionu, kde od začátku roku výrazně vzrostl počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a kde se nemocnice blíží hranici kapacit jednotek intenzivní péče, dnes oznámilo zpřísnění opatření proti šíření infekce. Mimo jiné od pondělka na dva týdny o hodinu prodlouží noční zákaz vycházení a rozšíří omezení pohybu na další zóny.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Opatření jsou ale stále mírnější, než má řada ostatních regionů, ač ten madridský má druhý nejvyšší nárůst nákaz na počet obyvatel po Extremaduře. Informoval o tom dnes deník El Periódico. Katalánsko se kvůli epidemické situaci rozhodlo odložit volby do svého parlamentu.

Volby do katalánského shromáždění se tak uskuteční 30. května a nikoliv 14. února. Důvodem je právě šíření nákazy koronavirem. S odkladem souhlasily všechny katalánské parlamentní strany s výjimkou socialistů. Podle jejich generálního tajemníka byly volby vyhlášeny v období, kdy byla epidemická situace ještě horší, odklad tak považuje za úhybný manévr. Socialistickou kandidátku bude ve volbách vést stávající ministr zdravotnictví Salvador Illa. Jeho cílem bude ve volbách porazit separatistické strany.

Madridský region za poslední dva týdny eviduje 45.124 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a 282 úmrtí s covidem-19, napsal dnes deník El País. Podle něj jsou také jednotky intenzivní péče v Madridu obsazeny už z devadesáti procent. Počet nových případů v přepočtu na 100.000 obyvatel se v madridském regionu od začátku roku zdvojnásobil (na 618) a za měsíc se ztrojnásobil, když v polovině prosince činil tento údaj 214.

Na podzim se přitom španělská vláda s vedeními autonomních regionů dohodla, že budou omezovat pohyb obyvatel ve velkých městech, pokud počet nových případů na 100.000 obyvatel překročí 500. Vedení madridského regionu ale argumentuje tím, že toto pravidlo není pro regiony závazné a uzavírky vyhlašuje jen ve zdravotnických zónách.

Mnozí obyvatelé ale ani neví, v jaké zóně žijí, protože hranice zón se neshodují ani s hranicemi čtvrtí. Proto vedení madridského regionu nově posílá upozornění na mobilní telefony, začalo s tím ale teprve minulý týden. "Všichni dostanou upozornění na mobil, že se nachází v rizikové zóně, a smí ji proto opustit jen ve zdůvodněných případech," řekl dnes novinářům zástupce regionální vlády.

Zpřísnění omezení v madridském regionu začne platit v pondělí a omezení pohybu se rozšíří na celkem 1,3 milionu lidí, tedy pětinu obyvatel regionu v oblastech, na něž připadá čtvrtina nakažených.

Od pondělí se v celém madridském regionu také posune z půlnoci na 23:00 začátek nočního zákazu vycházení, který platí do šesti ráno. Zavírat už ve 22:00 budou muset restaurace, obchody, divadla či kina. Přes noc budou smět mít otevřeno jen lékárny, čerpací stanice, veterináři či další nezbytně nutné služby.

Nová opatření proti šíření koronaviru oznámil dnes i region Kastilie-León, jehož vláda posunula začátek nočního zákazu vycházení na 20:00 a omezila pohyb obyvatel mezi provinciemi. Některé další regiony zpřísnění oznámily už v předchozích dnech.

Zákaz nočního vycházení s výjimkou nutných důvodů platí ve všech španělských autonomních regionech. Jen málo z nich má nyní zavřené restaurace, řada regionů ale zkracuje jejich otevírací dobu i provozní dobu obchodů. Všude je omezena kapacita provozoven. Katalánsko například zavírá také obchody se zbytným zbožím o víkendech. Část autonomních regionů (například Andalusie, Galicie či Valencie) stále uplatňuje omezení cest a překročit hranice smí lidé jen v nutných případech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama