Madridský region zpřísní opatření proti koronaviru: Maximálně 10 lidí pohromadě i v soukromí

Madridský region od pondělka zpřísní opatření, která mají zamezit šíření koronaviru, oznámilo dnes jeho vedení. Úřady ale nicméně vyloučily vyhlášení karantény na celou oblast, jak požadovaly okolní regiony. Informují o tom místní média. Nová opatření, která budou zatím platit dva týdny, zahrnují zejména omezení skupin na maximálně 10 lidí na veřejnosti i v soukromí. Výjimku mají osoby žijící ve stejné domácnosti.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Madridský region je v pandemii nemoci covid-19 nejhůře postiženou španělskou oblastí a v posledních dnech na něj připadá třetina nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2.

Nová opatření vyhlásil dnes regionální ministr zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero, který vyšší počty nákaz zdůvodnil i mnohem vyšším testováním. "Zvýšili jsme testování o 90 procent. Děláme nyní 150.000 testů PCR týdně, zatímco v době vrcholu pandemie jsme jich dělali 15.000. Odhalíme tak více asymptomatických případů, což je klíčové pro přerušení šíření nákazy," uvedl Ruiz podle deníku El País.

Od pondělka se bude moci v madridském regionu shromažďovat maximálně 10 lidí, a to nejen na veřejnosti, ale ani v soukromí, s výjimkou osob žijících v jedné domácnosti. Sníží se také maximální možný počet účastníků pohřbů, svateb či mší, a to na 60 procent ze současných 75 procent kapacity prostor. Maximálně bude moci na pohřbu být 50 osob venku a 25 uvnitř.

Také v restauracích a barech se sníží maximální kapacita podniků, a to ze 75 na 50 procent obvyklé návštěvnosti, a vzdálenost metr a půl bude muset být mezi židlemi, dosud to je mezi stoly. V madridském regionu se také od pondělka nebude moci veřejnost účastnit býčích zápasů, dosud je účast omezena na maximálně 75 procent kapacity.

Ve Španělsku se od počátku pandemie covidu-19 podle údajů ministerstva zdravotnictví potvrdilo 488.513 případů nákazy koronavirem, z toho 29.234 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Nejvíce nákaz i úmrtí zaznamenal právě madridský region - na 133.660 nakažených a téměř 8700 úmrtí, druhé je v tragické bilanci Katalánsko - na 113.570 nakažených a skoro 5760 úmrtí.

O epidemické situaci a opatřeních proti šíření koronaviru jednal dnes prostřednictvím videokonference s regionálními premiéry předseda španělské vlády Pedro Sánchez. Ten šéfy regionálních vlád mimo jiné požádal, aby nezavírali školy bez konzultace s ústřední vládou a okolními regiony. Školní rok ve Španělsku začíná v příštích dvou týdnech, různě v jednotlivých regionech.

Nouzový stav, který ve Španělsku vyhlásila ústřední vláda v polovině března, skončil v červnu. Od té doby vyhlašují opatření proti šíření koronaviru vlády autonomních regionů. Všechny už mimo jiné zavedly povinné nošení roušek na veřejnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci jsou na stopě pasivnímu očkování na covid. Mohli by léčit i již…

25.09.2020 10:59 Berlínští vědci izolovali z krve lidí, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, téměř 600…

Nakažených na Slovensku strmě přibývá, premiér Matovič chce opatření proti…

25.09.2020 10:33 Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo nový rekord potvrzených nových případů nákazy…

Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

25.09.2020 09:26 Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští…

Německo opět hlásí přes 2000 nových případů koronaviru

25.09.2020 08:28 Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama