Madridský region zpřísní opatření proti koronaviru: Maximálně 10 lidí pohromadě i v soukromí

Madridský region od pondělka zpřísní opatření, která mají zamezit šíření koronaviru, oznámilo dnes jeho vedení. Úřady ale nicméně vyloučily vyhlášení karantény na celou oblast, jak požadovaly okolní regiony. Informují o tom místní média. Nová opatření, která budou zatím platit dva týdny, zahrnují zejména omezení skupin na maximálně 10 lidí na veřejnosti i v soukromí. Výjimku mají osoby žijící ve stejné domácnosti.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Madridský region je v pandemii nemoci covid-19 nejhůře postiženou španělskou oblastí a v posledních dnech na něj připadá třetina nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2.

Nová opatření vyhlásil dnes regionální ministr zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero, který vyšší počty nákaz zdůvodnil i mnohem vyšším testováním. "Zvýšili jsme testování o 90 procent. Děláme nyní 150.000 testů PCR týdně, zatímco v době vrcholu pandemie jsme jich dělali 15.000. Odhalíme tak více asymptomatických případů, což je klíčové pro přerušení šíření nákazy," uvedl Ruiz podle deníku El País.

Od pondělka se bude moci v madridském regionu shromažďovat maximálně 10 lidí, a to nejen na veřejnosti, ale ani v soukromí, s výjimkou osob žijících v jedné domácnosti. Sníží se také maximální možný počet účastníků pohřbů, svateb či mší, a to na 60 procent ze současných 75 procent kapacity prostor. Maximálně bude moci na pohřbu být 50 osob venku a 25 uvnitř.

Také v restauracích a barech se sníží maximální kapacita podniků, a to ze 75 na 50 procent obvyklé návštěvnosti, a vzdálenost metr a půl bude muset být mezi židlemi, dosud to je mezi stoly. V madridském regionu se také od pondělka nebude moci veřejnost účastnit býčích zápasů, dosud je účast omezena na maximálně 75 procent kapacity.

Ve Španělsku se od počátku pandemie covidu-19 podle údajů ministerstva zdravotnictví potvrdilo 488.513 případů nákazy koronavirem, z toho 29.234 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Nejvíce nákaz i úmrtí zaznamenal právě madridský region - na 133.660 nakažených a téměř 8700 úmrtí, druhé je v tragické bilanci Katalánsko - na 113.570 nakažených a skoro 5760 úmrtí.

O epidemické situaci a opatřeních proti šíření koronaviru jednal dnes prostřednictvím videokonference s regionálními premiéry předseda španělské vlády Pedro Sánchez. Ten šéfy regionálních vlád mimo jiné požádal, aby nezavírali školy bez konzultace s ústřední vládou a okolními regiony. Školní rok ve Španělsku začíná v příštích dvou týdnech, různě v jednotlivých regionech.

Nouzový stav, který ve Španělsku vyhlásila ústřední vláda v polovině března, skončil v červnu. Od té doby vyhlašují opatření proti šíření koronaviru vlády autonomních regionů. Všechny už mimo jiné zavedly povinné nošení roušek na veřejnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Conteho italská vláda získala důvěru poslanců, přežití ale nemá jisté

18.01.2021 21:31 Italská Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Kabinet…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama