Smrt Magnitského? Rusko je vinné v několika bodech. Bude platit, rozhodl Štrasburk

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes shledal Rusko vinným z více porušení lidských práv v případu smrti auditora Sergeje Magnitského. Moskvě také uložil, aby zástupcům zemřelého zaplatila odškodnění 34.000 eur (téměř 877.000 Kč).

Magnitskij upozornil na možné rozkrádání na vysokých místech v Rusku, poté byl uvězněn a v roce 2009 za podezřelých okolností ve věznici zemřel.

"Soud rozhodl uznat Rusko vinné z porušení několika bodů Evropské úmluvy (o ochraně lidských práv). Kromě jiného tím, že nezajistilo právo Magnitského na život, na osobní nedotknutelnost a neprovedlo spravedlivé vyšetření okolností jeho smrti," citovala agentura TASS z rozsudku. Štrasburský soud rovněž dospěl k závěru, že v případu zemřelého auditora byl porušen článek úmluvy o lidských právech o nepřípustnosti mučení.

Zástupkyněmi Magnitského v řízení ve Štrasburku byly vdova Natalija Žarikovová a matka Natalija Magnitská.

Magnitskij, který pracoval pro britský investiční fond Hermitage Capital, údajně shromáždil důkazy o značných zpronevěrách vysoce postavených ruských činitelů. Sám byl ale obviněn z daňových úniků a uvězněn. Ve vazbě přišel za nejasných okolností o život, údajně ho ubili dozorci. Za jeho smrt nebyl nikdo potrestán.

Na Západě vyvolala Magnitského kauza skandál s dalekosáhlými následky. Americký Kongres v roce 2012 schválil takzvaný Magnitského zákon, aby potrestal ruské představitele, úředníky, soudce a policisty zapletené do případů porušování lidských práv.

Informace ohledně smrti Magnitského poskytnuté oficiálně úřady vyvolaly nedůvěru. Podle původního závěru ruských soudních lékařů auditor zemřel na selhání srdce bez cizího zavinění. Loni v listopadu pak ruská generální prokuratura tvrdila, že dodatečná analýza prokázala, že Magnitskij byl otráven. Zároveň nařkla zakladatele Hermitage Capital Williama Browdera, že likvidaci svého auditora si mohl objednat on sám.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

Soud pro lidská práva Štrasburk Rusko Sergej Magnitskij odškodnění

Aktuálně se děje

před 34 minutami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ANO vyzvalo vládu, aby zveřejnila částku, kterou Česko přispěje na nákup munice pro Ukrajinu

Opoziční hnutí ANO vyzvalo vládu, aby alespoň v hrubých obrysech zveřejnila částku, kterou Česká republika přispěje na nákup munice pro Ukrajinu zemím mimo Evropskou unii. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy