Malta vpustila do přístavu 400 migrantů držených v karanténě

Malta po mezinárodních protestech vpustila do přístavu 400 migrantů ze čtyř malých karanténních lodí ve Středozemním moři. Někteří na nich museli čekat až několik týdnů, zda je přijme některá evropská země. Vláda ve Vallettě dnes zároveň obvinila ostatní státy Evropské unie z nedostatečné solidarity. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

uprchlíci
doporučujeme

"Žádná evropská země nechce tyhle migranty přijmout, i když se mluvilo o solidaritě," uvedla maltská vláda.

Malý ostrovní stát ve Středozemním moři uzavřel své přístavy kvůli koronaviru. Aby udržela migranty mimo své výsostné vody po období karantény, pronajala pro ně vláda čtyři turistické lodě. Kabinet už dříve uvedl, že situace na lodích je obtížná. Podle nepotvrzených zpráv se migranti vzbouřili proti posádce, uvedla agentura DPA.

Proti postupu maltské vlády se ohradily organizace na ochranu lidských práv a tento týden i komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Valletta se bránila, že vede intenzivní jednání s ostatními státy EU o převzetí migrantů. Ochotu ujmout se části z nich vyjádřila zatím Francie.

Malta a Itálie prohlásily, že jejich přístavy za koronavirové krize nejsou pro migranty bezpečné. Migranti do těchto zemí po léta připlouvají na vratkých lodích často z Libye a platí za to pašerákům. Mnozí ztroskotají. Malta vyvíjí tlak na Brusel a ostatní členské státy EU, aby je mohla rychle přeposílat dál.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy