Malta zadržela falešné libyjské bankovky za miliardu dolarů. Vyrobilo je Rusko, tvrdí USA

Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca 26,7 miliardy korun), které byly vyrobené ruskou společností. Podle agentury AFP to tvrdí americké ministerstvo zahraničí.

Americký dolar
doporučujeme

"Spojené státy vítají oznámení vlády Maltské republiky z 26. května o zabavení padělané libyjské měny ve výši 1,1 miliardy dolarů, kterou vytiskla akciová společnost Goznak - ruská státní společnost - na objednávku nelegitimní paralelní entity," citovala dnes agentura z prohlášení americké diplomacie.

Ministerstvo v této souvislosti zdůraznilo, že jedinou legitimní centrální bankou v Libyi je ta, která sídlí v Tripolisu. "Příliv padělaných bankovek libyjské měny vytištěných Ruskem v posledních letech zhoršil hospodářské potíže Libye," tvrdí se rovněž v textu prohlášení.

Žádné sdělení maltských úřadů k této záležitosti dnes zatím nebylo k dispozici, poznamenala AFP.

O aféře jen informoval místní deník Malta Today v příspěvku na facebooku nadepsaném "Na Maltě bylo zadrženo 1,1 miliardy dolarů ve falešné libyjské měně". Dnes v poledne tento materiál na webu listu už ale nebyl přístupný.

AFP napsala, že podle zprávy expertů OSN předané v prosinci loňského roku Radě bezpečnosti OSN, dodala ruská společnost Goznak v letech 2016 až 2018 paralelní centrální bance na východě Libye bankovky libyjské měny v úhrnné hodnotě 7,1 miliardy dolarů.

Od pádu režimu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 upadla Libye do chaosu. O moc usilují dvě strany. Jednou je vláda národní jednoty, která sídlí v Tripolisu a uznalo ji OSN, a druhou paralelní vláda na východě země, kterou ovládá maršál Chalíf Haftar. Maršála podporuje několik zemí, mezi nimiž je vedle Francie také Rusko.

Témata: malta | USA | peníze | Rusko | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státy EU kritizovaly Turecko i Čínu, sankce však nepřijaly

13.07.2020 18:46 Státy Evropské unie dnes vyzvaly Turecko, aby upustilo od vojenských a těžebních aktivit ve…

Zranitelní migranti končí na ulici. Řecko jedná nehumánně, říkají Lékaři…

13.07.2020 17:56 Stále více uprchlíkům v Řecku, kteří trpí zdravotními a psychickými problémy, hrozí vystěhování z…

Internetem koluje další fake news. Šíří ji známá slovenská dezinformační…

13.07.2020 17:04 Aktualizováno Populární slovenská dezinformační facebooková stránka Chemtrails Slovensko s téměř 30 tisíci…

Volby v Polsku: Prezidentem zůstane Duda, opozice zvažuje soud

13.07.2020 17:04 Aktualizováno Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy