Manželka diplomata unikne trestu za hrozivou nehodu, USA ji do Británie nevydají

Spojené státy odmítají vydat ke stíhání manželku amerického diplomata Anne Sacoolasovou, která je v Británii obviněna ze zavinění smrtelné dopravní nehody. Londýn před dvěma týdny požádal o její extradici, americké ministerstvo zahraničí ale v noci na dnešek oznámilo, že žádost byla zamítnuta. Britská strana vyjádřila nad rozhodnutím zklamání, napsala agentura AFP.

Velká Británie
doporučujeme

Sacoolasová podle vyšetřovatelů způsobila srážku, při které loni v srpnu zahynul 19letý Brit Harry Dunn. Američanka údajně jela se svým autem na nesprávné straně silnice, když se střetla s mladíkovou motorkou. Podle policie nejprve s vyšetřovateli spolupracovala, pak ale díky diplomatické imunitě Británii nečekaně opustila. Následně proti ní britská prokuratura vznesla obvinění a ministerstvo vnitra požádalo o její vydání.

"Vláda Spojených států zamítla žádost Spojeného království," uvedl mluvčí americké diplomacie. Ministerstvo zahraničí předtím britskou snahu o extradici Sacoolasové označilo za nepatřičný krok. Nyní zopakovalo, že manželka amerického vládního zaměstnance v čase nehody a po celou dobu svého pobytu v Británii disponovala diplomatickou imunitou.

"Jsme zklamáni tímto rozhodnutím, které se jeví jako odepření spravedlnosti," reagovalo britské ministerstvo vnitra. "S naléhavostí zkoumáme veškeré možnosti, které máme k dispozici," dodala mluvčí.

Kauza kolem Sacoolasové v poslední době zatěžuje americko-britské vztahy, které obě země tradičně označují za výjimečné. Za Dunnovy rodiče se postavil britský ministr zahraničí Dominic Raab a také premiér Boris Johnson. Americký prezident Donald Trump rodiče zabitého mladíka přijal v Bílém domě. Zároveň řekl, že Dunn se stal obětí "hrozné nehody", ale to, že někdo jede v Británii na špatné straně silnice, se "stává".

Právní zástupkyně 42leté Sacoolasové už na konci loňského roku uvedla, že její klientka se dobrovolně do Británie vrátit nehodlá, neboť by tam kvůli "hrozné, ale neúmyslné nehodě" mohla skončit za mřížemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama