Le Penová pod tlakem. Šéfka krajní pravice řeší neúspěchy i potíže ve straně

Šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová se minulý víkend, kdy se uskutečnilo druhé kolo odložených komunálních voleb, snažila navzdory neúspěchu tvářit spokojeně. Přestože se jejímu bývalému partnerovi a straníkovi Louisi Alliotovi podařilo pro Národní sdružení získat v Perpignanu nejvíc hlasů od roku 1995, na celostátní úrovni jí zbyly oči pro pláč.

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF), autor: AG Gymnasium Melle

"Úspěch krajní pravice není pouze symbolickým triumfem, ale opravdovým zlomem," snažila se předsedkyně tvářit optimisticky. Někdejší kandidátka na francouzskou prezidentku se rovněž nechala slyšet, že by chtěla zabodovat i v nadcházejících regionálních volbách, které se uskuteční příští rok, a že se v roce 2022 opět účastní boje o Elysejský palác.

O aktuálním dění na francouzské politické scéně informoval John Lichfield, analytik serveru POLITICO, bývalý redaktor britského deníku The Independent, který byl 20 let korespondentem francouzského magazínu Paris.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nevyšel z voleb zrovna nejlépe. Jeho centristické a současné koaliční hnutí En Marche! totiž porazili v několika městech Zelení, kteří momentálně ovládnou velká města jako například Bordeaux, Štrasburk nebo Lyon. V Paříži se k moci zase dostali socialisté. Nicméně ani Le Penová si v nich nepolepšila, ač se tváří, že tomu tak není.

Perpignanský triumf byl pro Alliota a obecně krajní pravici sice vítězstvím, ale samotné Le Penové příliš nepomohl, spíš naopak. Její bývalý partner se totiž rozhodl nasadit úplně jinou strategii a v předvolební kampani se od své strany symbolicky distancoval. Její logo i název chybělo na všech jeho plakátech.

Nasadil tvář představitele ještě extrémnější pravice a vůči své šéfce se začal dokonce nepřímo vymezovat. Veřejně se prezentoval například s Robertem, úspěšným nezávislým starostou Béziers, který se netají svými sympatiemi ke krajně pravicovým ideologiím.

Ten mu totiž poradil, aby se méně zaměřoval na dosud osvědčenou teorii konfliktní linie, tedy město versus venkov, a naopak se ještě radikálněji vymezil vůči Macronově politice a "politickému islámu". Čili jediné, co může Le Penová v Perpignanu slavit, je vítězství její strany, nikoliv jí samotné.

Národní sdružení je tvrdou opozicí současnému prezidentovi. Ve volbách do Evropského parlamentu 2019 se jí podařilo získat první místo, zatímco vládní En Marche! nechala o jedno procento za sebou. Proto také předpokládala, že má další podporu zajištěnou i v nadcházejících komunálních volbách. 

Národní sdružení se ale pak dostalo do finančních problémů kvůli komplikacím s dříve poskytnutou ruskou půjčkou. V důsledku toho získalo v současných volbách výrazně méně zastupitelských křesel. V roce 2014 se tehdy ještě Národní frontě podařilo obhájit 1438 mandátů v 463 francouzských městech. V neděli tomu bylo 840 v 258 obcích.

Pokud jde o místa starostů, tak Národní sdružení získalo tři a ztratilo dvě. Rovněž se mu nepodařilo získat vliv v městské radě Marseille, které dlouhodobě čelí problémům s přistěhovalci, a proto v něm také má své tvrdé voličské jádro. Tyto výsledky jsou pro potenciální budoucí prezidentku Francie katastrofální, čehož si všímají její straníci. Zároveň si ale uvědomují politické dopady koronakrize, kvůli níž se muselo plánované březnové druhé kolo odložit na červen, a která měla možná také za následek nižší účast pod 50 %.

I tak ale Le Penová ve své straně postupně ztrácí dřívější podporu. Zatímco Zelení slaví své vítězství ve francouzských metropolích, členové Národního sdružení si anonymně stěžují novinářům na naprosto tristní výkon své šéfky během epidemie covid-19 a její otevřený odpor vůči londýnským oslavám 80. výročí projevu Charlese de Gaulla vyzývajícího Francouze k odboji vůči německé okupaci.

V Bretani, odkud tehdy všichni dospělí muži vypluli do Anglie, jí doslova vypískali. I tak ale existuje v Národním sdružení pevné konzervativní křídlo, které se vůči De Gaullovi otevřeně vymezuje, a které se netají svojí podporou proněmeckého režimu Vichystické Francie. Někdejšímu prezidentovi vyčítají například jeho roli v Alžírské osvobozenecké válce, kdy se dostatečně nepostavil za francouzské osadníky.

Šéfka Národního sdružení také čelí výčitkám, že během koronakrize nedokázala vytěžit z Macronovy nepopularity, která se jí mohla stát esem v rukávu. Nedávné předvolební průzkumy jí sice připisují podporu v prezidentských volbách 2022, kdy by v prvním kole mohla současného francouzského prezidenta dokonce i porazit. V závěrečném klání by mu však opět podlehla, byť ne s takovým rozdílem jako v roce 2017.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

ROZHOVOR: Merkelová uměla ustát kritiku a potlačit osobní zájmy. Němci…

25.09.2021 21:42 Aktualizováno Ředitelka Česko-německého institutu kultury a setkávání Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v bavorském…

Do voleb v Německu zbývají hodiny. O voliče se poperou i recesisté a…

25.09.2021 21:31 O přízeň německých voličů se v parlamentních volbách za týden v neděli uchází 47 stran. Nabídka…

V evropských městech protestovaly stovky či tisíce lidí proti covidpasům

25.09.2021 19:49 Nejméně ve třech evropských zemích se dnes konaly demonstrace proti opatřením spojeným s tzv.…

Předvolební kampaně končí. Německé strany dnes naposledy lákaly voliče

25.09.2021 18:40 Německé politické strany využily zbývající den do parlamentních voleb, aby se pokusily získat…

Scholz věří, že SPD v Německu vyhraje. Souhlasí jeho příznivci i průzkumy

25.09.2021 18:12 Olaf Scholz věří, že jeho sociální demokracie (SPD) v neděli v německých parlamentních volbách…

Polovině Němců nebude Merkelová chybět, tvrdí průzkum

25.09.2021 13:54 Většině Němců se po Angele Merkelové jako kancléřce nebude stýskat. Vyplývá to z průzkumu institutu…

Německo očekává rekordní podíl korespondenčních hlasů

25.09.2021 12:53 Volební místnosti v Německu se sice otevřou až v neděli, ještě předtím ale miliony lidí odevzdaly…

Německo může mít po nedělních volbách rekordních 900 poslanců

25.09.2021 11:10 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Z okolních zemí je covidem nejvíce zasaženo Rakousko

25.09.2021 10:03 Česká republika má za uplynulé dva týdny 56 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100.000…

Počet nově nakažených koronavirem v Německu klesl

25.09.2021 07:56 Německo odhalilo za posledních 24 hodin 7211 nově nakažených koronavirem. To je méně než před…

Související:

Právě se děje

reklama