Maroko koupilo ve Francii pozemek pro novou mešitu. Protestuje město i část muslimů

Zastupitelstvo francouzského města Angers, kde žije přes 150.000 lidí, nesouhlasí s tím, aby pozemek, kde má vyrůst nová mešita, koupilo Maroko. Věc iniciovalo sdružení muslimů v Angersu (AMA), které tak chtělo získat prostředky na stavbu svatostánku, informuje dnes agentura AFP.

Muslimové
doporučujeme

O financování staveb a provozu mešit se vede ve Francii debata, v prosinci má být předložen vládní návrh zákona, které má financování regulovat.

Podle zastupitelů města v západní Francii prodej pozemku znemožňuje smlouva, díky které byly parcely převedeny z vlastnictví města na místní sdružení angerských muslimů. "Prodej zahraniční zemi neodpovídá požadavkům neutrality na výstavbu a provoz takového zařízení," stojí v usnesení, které v pondělí schválilo zastupitelstvo.

Podle zdroje, který cituje agentura AFP, sdružení na výstavbu mešity, kam se má vejít až 2400 věřících, nemá dostatek prostředků. Vybralo 2,5 milionů eur (68 milionů korun), celkový rozpočet stavby ale činí 7 milionů eur (191 milionů korun). Stavba nové mešity začala v roce 2016. Pokud bude dokončena, mešita v Angers se zařadí mezi největší muslimské chrámy ve Francii.

Sdružení AMA prodej pozemku a mešity marockému ministerstvu pro islámské záležitosti schválilo v září. Podle deníku Le Monde ale rozhodnutí rozdělilo tamní muslimskou komunitu, která čítá zhruba 7000 věřících. "Je to největší zrada, kterou jsem kdy zažil. Muslimskou komunitu v Angersu tvoří 14 různých národností," uvedl bývalý předseda sdružení Salah Chaffoui. Současný předseda Mohamed Briwa ale poukázal, že Maroko má "úzké vztahy s Francií a respektuje odluku víry od státu".

Financování a provoz mešity jinými státy je ve Francii tématem celostátní debaty. Na začátku října francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že v prosinci jeho vláda předloží návrh zákona, který by měl financování upravit. Návrh by se měl také zabývat vzděláváním muslimských duchovních. Mezi státy, jež jsou nejaktivnější ve financování mešit ve Francii, jsou vedle Maroka uváděny také Turecko či Saudská Arábie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropský islám? Nic nového, uvádí odborník. Varuje před chybným přístupem

25.11.2020 00:01 NÁZOR - Pojem "kontraproduktivní" lze definovat jako něco, co vede k opačným výsledkům, než jsou…

Francie v sobotu otevře obchody, restaurace až v lednu

24.11.2020 21:53 Ve Francii se od soboty nově otevřou malé obchody, v polovině prosince se přidají kina, divadla a…

Vyjednávači EU a Británie zkoumají možnost dočasné dohody

24.11.2020 19:49 Rychle se krátící čas na vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie s Británií přiměl obě…

Bavorský soud dočasně zrušil povinnost testů pro pendlery

24.11.2020 19:36 Bavorský nejvyšší správní soud dnes dočasně zrušil nařízení, kvůli kterému se museli lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama