Matovič se nakazil koronavirem. S nemocí zápolí Macron, má kašel a horečku

Slovenský premiér Igor Matovič se nakazil koronavirem. Informaci slovenských médií potvrdil odpoledne sám Matovič, který na sociální síti zveřejnil výsledek čtvrtečního testu. Sedmačtyřicetiletý politik zároveň vybídl obyvatele k opatrnosti a znovu nepřímo kritizoval šéfa menší vládní strany Svoboda a solidarita Richarda Sulík, se kterým je v souvislosti s koronavirovou krizí dlouhodobě ve sporu.

Igor Matovič (OLaNO)
doporučujeme

Nástup do karantény mezitím ohlásilo několik slovenských ministrů i šéf parlamentu Boris Kollár, kteří byli s Matovičem v uplynulém dnech v kontaktu. Matovič se dříve v tomto týdnu zúčastnil dvou jednání vlády a také schůzky předáků vládních stran. Testy koronavirus tento týden už potvrdily u ministra zemědělství Jána Mičovského. Vicepremiérka Veronika Remišová v diskusní relaci Rádia Expres řekla, že vláda je na podobné situace připravena a může jednat i na dálku. Slovensko v posledním období zaznamenává rychlejší šíření koronaviru.

"Buďte, prosím, mimořádně opatrní ... vím, dívat se na cizího člověka jako na číslo v řadě, je pohodlné a v dnešní době u mnohých populární. (...) Ano, statisticky bych to měl přežít bez újmy, ale pokud bych měl možnost obětovat můj život za život tisíců nevinných obětí, udělám to," uvedl Matovič, který se stal premiérem letos v březnu po vítězství svého protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti v parlamentních volbách.

V příspěvku na sociální síti Matovič znovu nepřímo kritizoval Sulíka, který dříve žádal mírnější karanténní opatření v méně postižených regionech a kterého Matovič ve čtvrtek vybídl k demisi.

"Devět měsíců neustále bojuji s lidmi, kteří měří míru pandemie jen množstvím zavřených barů a štvou tím lidi proti opatřením a (vlastní) vládě... a přiznávám, už nemůžu a těšil jsme se alespoň na pár dnů bez stresu," napsal Matovič, jehož popularita mezi obyvateli země během pandemie výrazněji klesla, stejně jako preference jeho hnutí.

Státní tajemnice (náměstkyně) slovenského ministerstva zdravotnictví Jana Ježíková dnes novinářům řekla, že první dodávku vakcín proti covidu-19 očekává Slovensko 26. prosince a že bezplatné a dobrovolné očkování by mohlo v zemi začít o posledním prosincovém víkendu. Do konce roku má pětimilionové Slovensko obdržet 10.000 vakcín. Ze začátku budou očkováni nejvíce ohrožení zdravotníci, pracovníci bezpečnostních složek a zaměstnanci domovů seniorů. Ježíková řekla, že pro získání kolektivní imunity je potřeba, aby se na Slovensku nechalo očkovat asi 70 procent obyvatel, podle průzkumů veřejného mínění tak hodlá učinit ovšem jen asi třetina populace. Na rozdíl od dřívějších informací by očkování na Slovensku nemělo být podmíněno předložením negativního výsledku antigenního testu na koronavirus.

Počty nových případů koronanaviru na Slovensku stoupají, za úterý tohoto týdne laboratorní PCR testy a méně přesné antigenní testy potvrdily dohromady dosud nejvyšší přírůstek téměř 8000 nakažených. Zvyšuje se také počet hospitalizovaných s covidem-19 a počet úmrtí pacientů s tímto onemocněním.

Z evropských státníků covidem-19 aktuálně trpí francouzský prezident Emmanuel Macron. Potýká se s horečkou, kašlem a únavou, napsala stanice France Info.

Macron se do loveckého zámečku La Lanterne ve versailleském komplexu přesunul ve čtvrtek večer, podle lidí z jeho okolí i přes projevy nemoci pokračuje v práci. Jeho manželka Brigitte, která nemá žádné příznaky a test jí vyšel negativně, zůstala v Elysejském paláci.

Macron ve videu zveřejněném dnes večer na twitteru řekl, že se při práci nadále soustředí na nejdůležitější témata, jako je boj proti pandemii covidu-19 či jednání o budoucích vztazích mezi Evropskou unií a Británií.

"Chci vás ujistit, že se mi daří dobře. Mám stejné příznaky jako včera (ve čtvrtek), tedy únavu, bolesti hlavy a suchý kašel, jako stovky tisíc z vás, kteří jste s virem museli žít nebo s ním žijete dnes," řekl Macron. Dodal, že neočekává, že by se jeho zdravotní stav mohl změnit k horšímu.

Prezident ve videu připustil, že se koronavirem mohl nakazit "ve chvíli nedbalosti", ačkoli podle svých slov jinak dodržoval všechna opatření proti šíření nákazy. Podle agentury AFP v uplynulém týdnu absolvoval desítky osobních setkání.

Prezidentská kancelář ve čtvrtek oznámila, že diagnózu prezidentovi stanovil RT-PCR test poté, co se u něj projevily příznaky nemoci. Mluvčí Macronova kabinetu Gabriel Attal ohledně informací o prezidentově zdravotním stavu slíbil transparentnost.

Podle Elysejského paláce se Macron pravděpodobně nakazil během unijního summitu z minulého týdne. Otestovat se kvůli tomu nechali i další představitelé evropských států, včetně portugalského či španělského premiéra. Oběma vyšel negativní test, přesto podstoupí preventivní karanténu.

Pro izolaci po negativním výsledku se rozhodl i francouzský premiér Jean Castex či předseda Evropské rady Charles Michel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama