Merkelová chce vztahy s Čínou založené na rovnosti

Vztahy Evropské unie s Čínou musí být založeny na rovnosti a multilateralismu. Na tiskové konferenci v Berlíně to po dnešním virtuálním summitu představitelů Evropské unie s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Zdůraznila také, že chce, aby Peking přistupoval k ochraně klimatu odpovědněji, než je tomu nyní.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
doporučujeme

"Čína je dnes ekonomicky silná, proto je nutné jednat na principu reciprocity," řekla Merkelová, která Čínu označila za silného hospodářského hráče světové ekonomiky.

Vzhledem k rostoucímu významu Číny je podle kancléřky nezbytné, aby se nejlidnatější země světa výrazněji podílela na ochraně klimatu.

Možnosti širší spolupráce vidí Merkelová především v oblasti emisí oxidu uhličitého. "Chceme, aby Čína přesunula vrchol uhlíkových emisí z plánovaného roku 2030 do dřívějších let," řekla. Dodala, že Čína se na těchto emisích v celosvětovém měřítku podílí z jedné poloviny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

30.09.2020 22:00 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

30.09.2020 21:50 Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 19:05 Aktualizováno Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Nizozemská vláda přehodnotila názor na roušky, doporučení se rozšiřuje

30.09.2020 18:33 Nizozemská vláda dnes doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama