Merkelová fatálně chybovala? Historie se opakuje, tvrdí politolog

NÁZOR - Vše mohlo být zcela jinak, upozorňuje Alexander Clarkson, politolog z londýnské King's College. V komentáři pro server Politico připomíná, že zhruba před rokem se zdálo, že německá kancléřka Angela Merkelová opět zvítězila, zažehnala vnitřní krizi ve své straně CDU a vymanévrovala konzervativní frakci, která se ji snažila sesadit.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Plán se hroutí

Merkelová místo toho zařídila, aby se do čela strany - a po roce 2021 potenciálně i do čela země - dostala její blízká spojenkyně, Annegret Kramp-Karrenbauerová, poukazuje politolog. Dodává, že Merkelová svým typickým stylem získala navrch v tvrdém frakčním boji uvnitř CDU a její sesterské bavorské Křesťansko-sociální unii (CSU), když po ústraní vytlačila svého starého rivala Friedricha Merze, který předvedl spektakulární návrat po patnáctiletém politickém vyhnanství, a umlčela kritiky soustředěné okolo ministra zdravotnictví Jense Spahna.

V Kramp-Karrenbauerové našla Merkelová osobu, která by chránila její dědictví a bránila dalšímu posunu strany doprava, který by podle ní mohl popudit umírněné voliče CDU a odehnat je ke stoupajícím Zeleným, nastiňuje akademik. Konstatuje, že tento plán se nyní dramaticky hroutí.

Politická krize ve východoněmecké zemi Duryňsko, kde místní představitelé CDU přistoupili na spolupráci s krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD), aby zabránili vzniku levicové zemské vlády, prolomila dlouhodobé tabu a demonstrovala, že autorita spolkového stranického vedení v čele s Kramp-Karrenbauerovou je pryč, uvádí Clarkson. Dodává, že do hry musela rázně vstoupit Merkelová, což ukázalo, jak se jí nepodařilo předání moci.

"Situace je mimořádně ironická s ohledem na to, že chyby Merkelové připomínají ty, které učinil její předchůdce, kancléř Helmut Kohl, jehož pád jí umožnil vystoupat navrchol," pokračuje odborník. Připomíná, že po volbách v roce 1994 chtěl Kohl posílit pozici svého stranického kolegy Wolfganga Schäublea - současného německého prezidenta - a uvedl, že mu nakonec předá vedení.

Během svého posledního funkčního období ale Kohl projevoval stále menší ochotu odejít, vyvolával velkou frustraci stranické frakce Schäublea, tehdejšího předsedy poslaneckého klubu CDU/CSU, vysvětluje politolog. Dodává, že napětí eskalovalo po volbách v roce 1998, kdy se Kohl rozhodl znovu kandidovat a neumožnil Schäublemu nahradit ho.

CDU/CSU volby prohrála, ale Kohl odstoupil až o dva roky později, kdy byl silně oslaben skandálem ohledně financování strany a jistá východoněmecká politička, na jejíž kariéru Kohl dohlížel, odsunula Schäublea na druhou kolej a získala podporu členstva pro celkovou obměnu stranického vedení, poukazuje expert. Konstatuje, že tato politička nyní opakuje stejné chyby, které zhatily nástupnický plán jejího někdejšího mentora.

Jako před 20 lety   

"Rozhodnutí Merkelové zůstat v úřadu kancléřky do voleb v roce 2021 znemožnilo Kramp-Karrenbauerové konsolidovat vlastní mocenskou základnu," soudí Clarkson. Upozorňuje, že politici CDU mají problém nalézt rovnováhu mezi loajalitou vůči nové stranické lídryni a potřebou držet linii se starou lídryní a sloužící kancléřkou, což oslabuje autoritu Kramp-Karrenbauerové ve straně i vládě, vykolejilo proces předání moci a limituje možnosti nástupkyně Merkelové.

Reforma německé armády, o které Merkelová soudila, že pomůže zvýšit prestiž Kramp-Karrenbauerové, se ukázala být danajským darem, který odvádí lídryni CDU od základní stranické práce a zvládání vnitrostranických bojů, domnívá se politolog. Soudí proto, že hlavní příčinou dění v Duryňsku není pád uvedené političky, ale neudržitelná situace, kterou vytvořila Merkelová.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Kramp-Karrenbauerová nemá autoritu, aby disciplinovala členy CDU, a nedokáže nastolit celostranický konsensus na nespolupráci s krajně levicovou stranou Die Linke a krajně pravicovou AfD, uvádí expert. Připomíná, že místní politici CDU vedou dialog s Die Linke v Braniborsku, v Duryňsku probíhá tichá spolupráce strany s AfD a soupeřící stranické frakce prosazují odlišné přístupy k vládnutí ve stále více fragmentované politické mapě Německa.

Merkelová si špatně promyslela načasování svého odchodu a ohrozila dominantní roli CDU v německé politice, shrnuje Clarkson. Dodává, že každý z jejích potenciálních nástupců bude mít problém překročit rámec své frakce a CDU sjednotit, což může vést k tomu, že příštího kandidáta na kancléře bude chtít postavit sesterská CSU.

I chytrý taktik jako lídr CSU Markus Söder bude mít ovšem ve volbách problém, pokud jeho partner CDU zabředne do vnitřních bojů, domnívá se politolog. Věří, že můžeme být svědky opakování historie, protože je stále pravděpodobnější, že podobně jako v případě Kohla před více než 20 let skončí dlouhá vláda Merkelové rozhodným volebním vítězstvím levice, tentokrát v čele se Zelenými.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama