Merkelová fatálně chybovala? Historie se opakuje, tvrdí politolog

NÁZOR - Vše mohlo být zcela jinak, upozorňuje Alexander Clarkson, politolog z londýnské King's College. V komentáři pro server Politico připomíná, že zhruba před rokem se zdálo, že německá kancléřka Angela Merkelová opět zvítězila, zažehnala vnitřní krizi ve své straně CDU a vymanévrovala konzervativní frakci, která se ji snažila sesadit.

Angela Merkelová, německá kancléřka

Plán se hroutí

Merkelová místo toho zařídila, aby se do čela strany - a po roce 2021 potenciálně i do čela země - dostala její blízká spojenkyně, Annegret Kramp-Karrenbauerová, poukazuje politolog. Dodává, že Merkelová svým typickým stylem získala navrch v tvrdém frakčním boji uvnitř CDU a její sesterské bavorské Křesťansko-sociální unii (CSU), když po ústraní vytlačila svého starého rivala Friedricha Merze, který předvedl spektakulární návrat po patnáctiletém politickém vyhnanství, a umlčela kritiky soustředěné okolo ministra zdravotnictví Jense Spahna.

V Kramp-Karrenbauerové našla Merkelová osobu, která by chránila její dědictví a bránila dalšímu posunu strany doprava, který by podle ní mohl popudit umírněné voliče CDU a odehnat je ke stoupajícím Zeleným, nastiňuje akademik. Konstatuje, že tento plán se nyní dramaticky hroutí.

Politická krize ve východoněmecké zemi Duryňsko, kde místní představitelé CDU přistoupili na spolupráci s krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD), aby zabránili vzniku levicové zemské vlády, prolomila dlouhodobé tabu a demonstrovala, že autorita spolkového stranického vedení v čele s Kramp-Karrenbauerovou je pryč, uvádí Clarkson. Dodává, že do hry musela rázně vstoupit Merkelová, což ukázalo, jak se jí nepodařilo předání moci.

"Situace je mimořádně ironická s ohledem na to, že chyby Merkelové připomínají ty, které učinil její předchůdce, kancléř Helmut Kohl, jehož pád jí umožnil vystoupat navrchol," pokračuje odborník. Připomíná, že po volbách v roce 1994 chtěl Kohl posílit pozici svého stranického kolegy Wolfganga Schäublea - současného německého prezidenta - a uvedl, že mu nakonec předá vedení.

Během svého posledního funkčního období ale Kohl projevoval stále menší ochotu odejít, vyvolával velkou frustraci stranické frakce Schäublea, tehdejšího předsedy poslaneckého klubu CDU/CSU, vysvětluje politolog. Dodává, že napětí eskalovalo po volbách v roce 1998, kdy se Kohl rozhodl znovu kandidovat a neumožnil Schäublemu nahradit ho.

CDU/CSU volby prohrála, ale Kohl odstoupil až o dva roky později, kdy byl silně oslaben skandálem ohledně financování strany a jistá východoněmecká politička, na jejíž kariéru Kohl dohlížel, odsunula Schäublea na druhou kolej a získala podporu členstva pro celkovou obměnu stranického vedení, poukazuje expert. Konstatuje, že tato politička nyní opakuje stejné chyby, které zhatily nástupnický plán jejího někdejšího mentora.

Jako před 20 lety   

"Rozhodnutí Merkelové zůstat v úřadu kancléřky do voleb v roce 2021 znemožnilo Kramp-Karrenbauerové konsolidovat vlastní mocenskou základnu," soudí Clarkson. Upozorňuje, že politici CDU mají problém nalézt rovnováhu mezi loajalitou vůči nové stranické lídryni a potřebou držet linii se starou lídryní a sloužící kancléřkou, což oslabuje autoritu Kramp-Karrenbauerové ve straně i vládě, vykolejilo proces předání moci a limituje možnosti nástupkyně Merkelové.

Reforma německé armády, o které Merkelová soudila, že pomůže zvýšit prestiž Kramp-Karrenbauerové, se ukázala být danajským darem, který odvádí lídryni CDU od základní stranické práce a zvládání vnitrostranických bojů, domnívá se politolog. Soudí proto, že hlavní příčinou dění v Duryňsku není pád uvedené političky, ale neudržitelná situace, kterou vytvořila Merkelová.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Kramp-Karrenbauerová nemá autoritu, aby disciplinovala členy CDU, a nedokáže nastolit celostranický konsensus na nespolupráci s krajně levicovou stranou Die Linke a krajně pravicovou AfD, uvádí expert. Připomíná, že místní politici CDU vedou dialog s Die Linke v Braniborsku, v Duryňsku probíhá tichá spolupráce strany s AfD a soupeřící stranické frakce prosazují odlišné přístupy k vládnutí ve stále více fragmentované politické mapě Německa.

Merkelová si špatně promyslela načasování svého odchodu a ohrozila dominantní roli CDU v německé politice, shrnuje Clarkson. Dodává, že každý z jejích potenciálních nástupců bude mít problém překročit rámec své frakce a CDU sjednotit, což může vést k tomu, že příštího kandidáta na kancléře bude chtít postavit sesterská CSU.

I chytrý taktik jako lídr CSU Markus Söder bude mít ovšem ve volbách problém, pokud jeho partner CDU zabředne do vnitřních bojů, domnívá se politolog. Věří, že můžeme být svědky opakování historie, protože je stále pravděpodobnější, že podobně jako v případě Kohla před více než 20 let skončí dlouhá vláda Merkelové rozhodným volebním vítězstvím levice, tentokrát v čele se Zelenými.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Borrell: Izolace Ruska roste, Moskva válku politicky prohrála

27.09.2022 19:56 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v…

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Slovenský parlament schválil vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:31 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharské ministerstvo doporučilo svým občanům v Rusku, aby tuto zemi…

27.09.2022 16:58 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl zprovozněn plynovod Baltic Pipe, rozvede plyn z Norska do…

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Jednání kancléře Scholze s premiéry spolkových zemí o cenách energií se…

27.09.2022 15:34 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Merz z německé CDU se omluvil za předchozí kritiku ukrajinských běženců

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

EU bude podle Nekuly pokračovat ve vývozu obilí z Ukrajiny, může ho zlepšit

26.09.2022 20:50 Evropská unie bude nadále podporovat vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny, který stále komplikuje…

Státy EU se neshodují na podrobnostech ruských sankcí, blokuje je opět…

26.09.2022 18:42 Státy Evropské unie zatím nenašly společnou řeč při jednání o sedmém balíku protiruských sankcí,…

Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok

26.09.2022 17:50 Aktualizováno Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty voličské…

Související:

Právě se děje

reklama