Merkelová jako kancléřka skončí, znovu kandidovat nebude

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek potvrdila, že po 14 letech ve funkci již nemá zájem ucházet se znovu o úřad předsedkyně spolkové vlády. Informovala o tom agentura DPA.

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
doporučujeme

Navzdory své popularitě v Německu Merkelová v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ZDF na otázku, zda zváží svou kandidaturu na post kancléřky, odpověděla: "Ne, opravdu ne."

Současné funkční období 65leté kancléřky Merkelové skončí v roce 2021. U moci je od roku 2005 a její úřad již vícekrát deklaroval, že Merkelová nechce znovu kandidovat na post spolkové kancléřky.

Nedávno se však v Německu opět objevily spekulace, že by mohla funkci kancléřky zastávat i páté funkční období po sobě. Tyto dohady vyvolal ministr vnitra Horst Seehofer, který začátkem května pro Bild am Sonntag řekl, že "v kuloárech moci" zaslechl myšlenky o kandidatuře Merkelové.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) bude koncem tohoto roku volit svého nového lídra, který by se pak měl stát i kandidátem strany na post spolkového kancléře. O funkci se uchází liberál Friedrich Merz i umírněný lídr Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet.

Popularita Merkelové v Německu je stabilizovaná a už léta patří k nejoblíbenějším a nejpreferovanějším politikům, i když v roce 2015, v době migrační krize v EU, sklidila vlnu ostré kritiky za svůj vstřícný postoj k ilegálním přistěhovalcům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU musí z krize vyjít jednotná a silnější, prohlásila Merkelová

08.07.2020 15:16 Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby EU ze současné krize…

Na Slovensku přibylo nejvíce nakažených od druhé poloviny dubna

08.07.2020 14:50 Aktualizováno Slovensko zaznamenalo v pondělí nejvyšší denní nárůst počtu potvrzených případů koronaviru od druhé…

Slovensko reaguje na Kollárovu plagiátorskou kauzu, chystá možnost…

08.07.2020 14:45 Slovenské ministerstvo školství po plagiátorské kauze šéfa sněmovny Borise Kollára připravilo návrh…

Část lékařů v Německu vystaví bez vyšetření posudky proti rouškám

08.07.2020 11:46 Skupina německých lékařů, která zpochybňuje závažnost nemoci covid-19 a hovoří v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy