Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Německá kancléřka Angela Merkelová jednala o možném uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 s Ugurem Şahinem, spoluzakladatelem německé biotechnologické společnosti BioNTech, která jednu z úspěšných očkovacích látek vyrábí společně s mezinárodní firmou Pfizer.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Informoval o tom portál magazínu Der Spiegel. Německé farmaceutické firmy s pozastavením platnosti patentů nesouhlasí a podobný názor má i německá vláda, která se chce spíše soustředit na posílení výrobních kapacit. Uvolnění patentů překvapivě podpořily Spojené státy.

Tématem čtvrtečního telefonátu Merkelové se Şahinem podle časopisu Der Spiegel byla vedle otázky patentů také debata o tom, jak očkovací látku zpřístupnit i těm nejchudším zemím. Cílem není zajistit těmto státům pouze jednorázovou pomoc, ale vybudovat systém udržitelného zásobování i pro nadcházející krize. Další podrobnosti známé nejsou.

Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO), aby je mohly vyrábět firmy ve větším počtu států. Země, které jsou pro farmaceutický průmysl klíčové, doposud tuto iniciativu blokovaly, a to včetně USA. Americký prezident Joe Biden ale uvolnění patentů nově překvapivě podpořil. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek řekla, že EU je o tomto tématu připravena debatovat.

Německo se k takovému vývoji staví odmítavě. "Ochrana duševního vlastnictví je zdrojem inovací a do budoucna musí být zachována," uvedla mluvčí spolkové vlády. Německý ministr zahraničí Heiko Maas ve čtvrtečním rozhovoru se zahraničními novináři řekl, že Berlín je otevřen debatě, ale že hlavní úkol vidí v zajištění dostatečných výrobních kapacit.

Volný postoj USA k patentům na dnešní tiskové konferenci kritizoval německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Poukázal na to, že dosud Washington dal k dispozici světu jen málo vakcín, neboť upřednostňoval imunizaci vlastní populace, nyní ale toto téma otevírá. "Duševní vlastnictví musí být chráněno," řekl. Dodal také, že rozvolnění patentů není rozhodující, důležité jsou výrobní kapacity a ochota látku poskytnout.

O patentech na vakcíny se v Německu debatovalo již loni v létě, kdy v parlamentu tuto otázku otevřela postkomunistická Levice. Vláda k tomu tehdy uvedla, že je třeba za zachování současného rámce duševního vlastnictví vyrábět testy, zdravotnické potřeby i očkovací látku ve velkém množství a za dostupné ceny.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama