Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Německá kancléřka Angela Merkelová jednala o možném uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 s Ugurem Şahinem, spoluzakladatelem německé biotechnologické společnosti BioNTech, která jednu z úspěšných očkovacích látek vyrábí společně s mezinárodní firmou Pfizer.

Informoval o tom portál magazínu Der Spiegel. Německé farmaceutické firmy s pozastavením platnosti patentů nesouhlasí a podobný názor má i německá vláda, která se chce spíše soustředit na posílení výrobních kapacit. Uvolnění patentů překvapivě podpořily Spojené státy.

Tématem čtvrtečního telefonátu Merkelové se Şahinem podle časopisu Der Spiegel byla vedle otázky patentů také debata o tom, jak očkovací látku zpřístupnit i těm nejchudším zemím. Cílem není zajistit těmto státům pouze jednorázovou pomoc, ale vybudovat systém udržitelného zásobování i pro nadcházející krize. Další podrobnosti známé nejsou.

Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO), aby je mohly vyrábět firmy ve větším počtu států. Země, které jsou pro farmaceutický průmysl klíčové, doposud tuto iniciativu blokovaly, a to včetně USA. Americký prezident Joe Biden ale uvolnění patentů nově překvapivě podpořil. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek řekla, že EU je o tomto tématu připravena debatovat.

Německo se k takovému vývoji staví odmítavě. "Ochrana duševního vlastnictví je zdrojem inovací a do budoucna musí být zachována," uvedla mluvčí spolkové vlády. Německý ministr zahraničí Heiko Maas ve čtvrtečním rozhovoru se zahraničními novináři řekl, že Berlín je otevřen debatě, ale že hlavní úkol vidí v zajištění dostatečných výrobních kapacit.

Volný postoj USA k patentům na dnešní tiskové konferenci kritizoval německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Poukázal na to, že dosud Washington dal k dispozici světu jen málo vakcín, neboť upřednostňoval imunizaci vlastní populace, nyní ale toto téma otevírá. "Duševní vlastnictví musí být chráněno," řekl. Dodal také, že rozvolnění patentů není rozhodující, důležité jsou výrobní kapacity a ochota látku poskytnout.

O patentech na vakcíny se v Německu debatovalo již loni v létě, kdy v parlamentu tuto otázku otevřela postkomunistická Levice. Vláda k tomu tehdy uvedla, že je třeba za zachování současného rámce duševního vlastnictví vyrábět testy, zdravotnické potřeby i očkovací látku ve velkém množství a za dostupné ceny.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy