Merkelová: Koronavirem se může nakazit až 70 procent Němců

Novým typem koronaviru by se v Německu mohlo nakazit 60 až 70 procent obyvatel. Na tiskové konferenci to dnes s odvoláním na odborníky uvedla kancléřka Angela Merkelová. V prvním veřejném vyjádření k situaci kolem koronaviru vyzvala Němce, aby se za nadcházející epidemie chovali solidárně s ohroženými skupinami obyvatel.

Německá kancléřka Angela Merkelová

Více než osmdesátimilionové Německo má nyní podle oficiálních údajů 1567 nakažených. Dnes potvrdilo třetí oběť nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.

"Naše solidarita, náš rozum, city jednoho k druhému jsou podrobeny zkoušce a já si přeju, abychom v této zkoušce obstáli," uvedla podle listu Die Welt Merkelová. Obyvatele vyzvala, aby brali ohledy na starší a nemocné, u kterých je vyšší riziko těžkého průběhu nemoci COVID-19.

"Virus dorazil do Evropy, je tu, to musíme všichni pochopit," zdůraznila předsedkyně německé vlády. Nyní je podle ní hlavním úkolem šíření viru bránit, zpomalit ho, a zajistit tak, "abychom nepřetížili zdravotnický systém". "Není to tak, že by bylo jedno, co děláme, není to všechno marné... jde o to, abychom získali čas," zdůraznila Merkelová.

Kancléřka vyjádřila solidaritu s Itálií, která je s více než 10.000 nakaženými nejpostiženější evropskou zemí. Žádná podobně drastická opatření proti šíření koronaviru, jaká platí v této jihoevropské zemi, ale kancléřka na tiskové konferenci neoznámila. Německá vláda je podle ní přesvědčená, že uzavírání hranic není "přiměřenou odpovědí" na výzvy, kterým Evropa kvůli koronaviru čelí.

zdroj: YouTube

Ministr zdravotnictví Jens Spahn se dnes vyslovil také proti plošnému uzavření škol v Německu. Vyzval ale obyvatele, aby se připravili na změny v každodenním životě, a ochránili tak sebe i své blízké. Omezit by měli podle něj například pozdrav podáním ruky.

Na doporučení Spahna některé spolkové země už v úterý zakázaly všechny akce pro více než 1000 lidí. K Bavorsku či nejlidnatější zemi Severnímu Porýní-Vestfálsku se dnes přidaly i Hamburk či Berlín.

Důsledky krize kolem koronaviru včetně těch hospodářských se podle Merkelové nyní dají jen těžko odhadnout. "Uděláme ale, co bude potřeba," řekla kancléřka. Podle agentury DPA připustila i to, že budou mít opatření kvůli koronaviru vliv na plánovaný rozpočet bez deficitu.

Ředitel Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler na tiskové konferenci zdůraznil, že Německo je stále "na počátku epidemie". V zemi s 82 miliony obyvatel je nyní přes 1200 nakažených koronavirem a tři mrtví. Třetí obětí nemoci COVID-19, kterou úřady potvrdily dnes, je pacient z okresu Heinsberg v Severním Porýní-Vestfálsku, kde už jeden 78letý člověk nemoci podlehl.

Koronavirem se nakazil i jeden z poslanců Spolkového sněmu, podle informací deníku Bild je jím liberál Hagen Reinhold. Ten požádal sněmovní lékařku o test, který vyšel pozitivně. Několik dalších poslanců je nyní v karanténě.

Třetí německou obětí nemoci COVID-19, kterou úřady potvrdily dnes, je pacient z okresu Heinsberg v Severním Porýní-Vestfálsku, kde už jeden 78letý člověk nemoci podlehl.

Poměr lidí, kteří v Německu nemoci COVID-19 podlehli, je ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi relativně nízký. V celosvětovém měřítku se počet lidí, kteří kvůli koronaviru zemřeli, odhaduje na 3,4 procenta. Přesný údaj je ale obtížné určit, ve statistikách totiž nejsou často zahrnuti všichni nakažení. Podle odborníků totiž infikovaní s mírnými příznaky často lékaře vůbec nevyhledají. Mezi odborníky se nyní hovoří o tom, že by na nemoc COVID-19 mohlo umírat jedno až dvě procenta nakažených.

Šíření nákazy v Německu zpomaluje, nových případů je 10.500

22.09.2021 06:25 Šíření koronavirové nákazy v Německu ve srovnání s předchozím týdnem zpomaluje. Institut Roberta…

NÁZOR: Ustoupila Merkelová příliš autoritářům? Analytik předvídá vývoj v EU

22.09.2021 00:01 Během 16 let v úřadu německé kancléřky zažila Angela Merkelová všechny tři hlavní krize EU v…

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Související:

Právě se děje

reklama