Merkelová označila brexitovou dohodu EU s Británií za historickou

Za historickou označila dnes německá kancléřka Angela Merkelová dohodu o budoucích vztazích, kterou uzavřely Evropská unie a Británie. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že se jednota a pevný postoj EU v jednáních vyplatily. Výsledek rozhovorů přivítal rovněž irský premiér Micheál Martin či předseda italské vlády Giuseppe Conte. Španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že s Británií dál povede dialog o Gibraltaru.

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

"Touto dohodou vytváříme základy pro novou kapitolu v našich vztazích," uvedla Merkelová. "Británie bude i mimo Evropskou unii nadále důležitým partnerem Německa a Evropské unie," dodala.

Kancléřka slíbila, že Německo urychleně dohodu prostuduje. Vláda by o ní mohla jednat už v pondělí 28. prosince. "Věřím, že máme před sebou dobrý výsledek," dodala.

"Dohoda se Spojeným královstvím je zásadní pro ochranu našich občanů, našich rybářů, našich výrobců," napsal na twitteru francouzský prezident a ujistil, že dohlédne na to, aby práva ochráněna byla. Evropská unie nyní může podle Macrona hledět vstříc budoucnosti "jednotná, suverénní a silná".

Úlevu nad výsledkem jednání vyjádřil i německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Byl to vyjednávací maraton, ale ve světovém rekordu a s dlouhým závěrečným sprintem," uvedl. Podle něj se dlouhé vyjednávání vyplatilo. Německo, které nyní předsedá Radě EU, udělá podle Maase vše pro to, aby mohla dohoda začít provizorně platit už 1. ledna 2021.

Irský premiér Micheál Martin uvedl, že dohoda EU s Británií chrání irské zájmy. Je podle něj "dobrým kompromisem a vyváženým výsledkem". Označil ji za "nejméně špatnou formu brexitu, jaká byla možná".

Za dobrou zprávu označil výsledek jednání také italský premiér Giuseppe Conte. Británie podle něj zůstane klíčovým partnerem a spojencem EU a stejně tak Itálie. Španělský premiér Pedro Sánchez dohodu rovněž přivítal. "Španělsko a Spojené království budou pokračovat v dialogu, aby dosáhly dohody o Gibraltaru," dodal.

Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa je vyjednaná dohoda základem pro silné partnerství EU a Spojeného království a poskytuje klíčové záruky pro "spravedlivou soutěž pro naše firmy". Nizozemský premiér Mark Rutte označil uzavření dohody za "skvělou zprávu".

S vyjednanou dohodou teď musí na straně EU souhlasit všech 27 členských států, ale také Evropský parlament. Podle něj přitom byla nejzazším termínem pro schválení do konce roku minulá neděle. Dnes předseda europarlamentu David Sassoli uvedl, že se poslanci s dohodou musejí podrobně seznámit, a hlasovat o ní tak budou moci až v lednu.

Dohodu je ale možné aplikovat i provizorně, pokud se na tom členské země EU shodnou. Velvyslanci evropské sedmadvacítky dnes oznámili, že se nad dohodou sejdou už v pátek dopoledne. Promluví k nim také hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 15:36 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Tři unijní státy naléhají na schválení další vakcíny

18.01.2021 14:49 Rakousko, Řecko a Dánsko budou společně tlačit na urychlené schválení vakcíny proti covidu-19 od…

Sasko žádá od pendlerů jeden test týdně, studenti mají výjimku

18.01.2021 12:08 Nejméně 500 euro (13.000 korun) pokuty od dnešního dne hrozí zahraničním pendlerům dojíždějícím za…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 11:14 Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama