Merkelová po jednání s MMF a WTO: Bohaté státy by měly v pandemii pomoci chudým

Bohaté státy by měly podpořit nejchudší země v boji s koronavirovou pandemií tak, že jim nesníží rozvojovou pomoc. Zvážit by měly i další úlevy, které půjdou nad rámec pozastavení splatnosti dluhů. Dnes to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová po jednání se šéfy mezinárodních rozvojových organizací.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
doporučujeme

Po videokonferenci s lídry Mezinárodního měnového fondu, Světové banky či Světové obchodní organizace (WTO) Merkelová novinářům sdělila, že je třeba dělat více pro nejzranitelnější lidi. "Pro Německo to znamená žádné škrty v rozvojové pomoci, ale naopak další investice do zahraniční pomoci a reorganizaci fondů tak, aby se lépe hodily do současné situace kolem pandemie," citovala kancléřku agentura Reuters.

Největší mezinárodní věřitelé se již minulý měsíc dohodli na tom, že tento rok zbaví nejchudší země povinnosti splácet dluhy. Učinili tak s ohledem na drtivé ekonomické dopady pandemie, která patrně způsobí nejhlubší hospodářskou recesi od 30. let.

Lídři se podle Merkelové na videokonferenci shodli, že panuje vysoké nebezpečí celosvětového protekcionismu. "Vidíme, jak škodlivé je, když se zhroutí dodavatelské řetězce," uvedla. Německo podle ní bude usilovat o posílení systému mezinárodního obchodu.

Šéf WTO Roberto Azevedo při videorozhovoru poukázal na množství jednostranných opatření, která v ekonomické oblasti zavádějí některé země. Podle Merkelové je to znepokojivé, zejména pokud jde o omezování vývozu potravin. Z nezaměstnanosti se stává chudoba a z té velice rychle hlad. Zásobování lidstva potravinami je proto zcela klíčové, míní šéfka německé vlády.

Kancléřka nicméně připustila, že pro Německo i Evropskou unii je jedním z poučení ze současné krize nutnost diverzifikovat určité typy dodavatelských řetězců a být méně závislý na jediném výrobci. "Ale odpovědí na pandemii určitě nyní nesmí být opětovné znárodňování veškerých mezinárodních dodavatelských řetězců. Za to by pak všichni zaplatili velmi vysokou cenu," dodala.

Pandemie covidu-19 podle ní skončí teprve tehdy, až bude nalezena vhodná léčba nebo přímo vakcína. Ta by podle ní měla být chápána jako "globální společný statek", ke kterému budou mít přístup všichni lidé na světě.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo si kvůli hackerskému útoku předvolalo ruského velvyslance

28.05.2020 15:24 Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského…

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Kypr zaplatí nakaženým turistům ubytování, jídlo a léky

28.05.2020 10:30 Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza…

V Německu se za den covidem nakazilo dalších 353 lidí, 62 zemřelo

28.05.2020 08:35 Německo dosud evidovalo 179.717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy