Merkelová po jednání s MMF a WTO: Bohaté státy by měly v pandemii pomoci chudým

Bohaté státy by měly podpořit nejchudší země v boji s koronavirovou pandemií tak, že jim nesníží rozvojovou pomoc. Zvážit by měly i další úlevy, které půjdou nad rámec pozastavení splatnosti dluhů. Dnes to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová po jednání se šéfy mezinárodních rozvojových organizací.

Po videokonferenci s lídry Mezinárodního měnového fondu, Světové banky či Světové obchodní organizace (WTO) Merkelová novinářům sdělila, že je třeba dělat více pro nejzranitelnější lidi. "Pro Německo to znamená žádné škrty v rozvojové pomoci, ale naopak další investice do zahraniční pomoci a reorganizaci fondů tak, aby se lépe hodily do současné situace kolem pandemie," citovala kancléřku agentura Reuters.

Největší mezinárodní věřitelé se již minulý měsíc dohodli na tom, že tento rok zbaví nejchudší země povinnosti splácet dluhy. Učinili tak s ohledem na drtivé ekonomické dopady pandemie, která patrně způsobí nejhlubší hospodářskou recesi od 30. let.

Lídři se podle Merkelové na videokonferenci shodli, že panuje vysoké nebezpečí celosvětového protekcionismu. "Vidíme, jak škodlivé je, když se zhroutí dodavatelské řetězce," uvedla. Německo podle ní bude usilovat o posílení systému mezinárodního obchodu.

Šéf WTO Roberto Azevedo při videorozhovoru poukázal na množství jednostranných opatření, která v ekonomické oblasti zavádějí některé země. Podle Merkelové je to znepokojivé, zejména pokud jde o omezování vývozu potravin. Z nezaměstnanosti se stává chudoba a z té velice rychle hlad. Zásobování lidstva potravinami je proto zcela klíčové, míní šéfka německé vlády.

Kancléřka nicméně připustila, že pro Německo i Evropskou unii je jedním z poučení ze současné krize nutnost diverzifikovat určité typy dodavatelských řetězců a být méně závislý na jediném výrobci. "Ale odpovědí na pandemii určitě nyní nesmí být opětovné znárodňování veškerých mezinárodních dodavatelských řetězců. Za to by pak všichni zaplatili velmi vysokou cenu," dodala.

Pandemie covidu-19 podle ní skončí teprve tehdy, až bude nalezena vhodná léčba nebo přímo vakcína. Ta by podle ní měla být chápána jako "globální společný statek", ke kterému budou mít přístup všichni lidé na světě.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 33 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy