Merkelová považuje za správné, že vakcíny zajišťuje EU

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes ohradila proti kritice kvůli nedostatku vakcín v Německu. Po jednání s premiéry spolkových zemí prohlásila, že bylo správným krokem nechat Evropskou unii zajistit očkovací látku pro všechny členské státy.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
doporučujeme

"Nestojíme o žádný samostatný postup na národní úrovni při obstarávání vakcíny," řekla Merkelová. "Postupovat podle společného plánu EU bylo správné," dodala.

Merkelová patří k hlavním zastáncům společné evropské strategie nákupu vakcín. Komentátoři uvádějí, že takto chtěla kancléřka předejít očkovacímu nacionalismu a vzájemného přetahování unijních členů o vakcínu.

Merkelová dnes rovněž vyzvala obyvatele, aby měli pochopení pro vládní očkovací strategii. "V prvním čtvrtletí budeme moci očkovat pouze upřednostňované skupiny," vysvětlila. Přednost tak budou mít zdravotníci, senioři či lidé se zdravotními riziky.

Kancléřka rovněž zopakovala, že vakcína je nadějí pro návrat k normálnímu životu. Stejný názor má i bavorský premiér Markus Söder. "Vakcína je naše naděje," řekl na tiskové konferenci.

Vakcíny ale prozatím Německo a ani další evropské země nemají dostatek. Německá vláda a také EU nicméně ujišťují, že vakcíny je objednáno potřebné množství, problémem je ale výrobní kapacita. Dostatek očkovací látky bude podle Merkelové k dispozici ve druhém čtvrtletí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama