Merkelová připustila možnost nošení roušek v Německu

Německá kancléřka Angela Merkelová vnímá, že se postupně mění názor odborníků na nošení roušek. Když se tento trend bude dále prosazovat, bude za to, aby je lidé nosili i v Německu. Řekla to dnes na tiskové konferenci v Berlíně. Vyjádřila také přesvědčení, že koronavirus představuje pro Evropskou unii největší zkoušku od jejího založení.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Angela Merkelová
doporučujeme

"Na začátku byla větší zdrženlivost k těmto maskám, k těmto maskám všedního dne, jestli to tak mohu říci. Teď se mění i názor expertů, a proti němu se samozřejmě nebudeme stavět," řekla Merkelová při svém prvním veřejném vystoupení poté, co v pátek opustila domácí karanténu, v níž byla protože přišla do kontaktu s nakaženým lékařem.

Ve spolkové republice zatím na rozdíl od Česka povinnost nosit roušky neexistuje a na veřejnosti je stále nosí málokdo. Němečtí experti opakovaně zdůrazňují, že roušky zřejmě mohou přispět k ochraně ostatních, ale nikoliv toho, kdo je nosí. Magazín Spiegel napsal, že neochota německé vlády stanovit alespoň částečnou povinnost nosit roušky souvisí i s tím, že jich je v zemi nedostatek.

"Ale pokud se to teď bude dále prosazovat, tak budeme samozřejmě za to, aby to lidé dělali," poznamenala dnes šéfka vlády ve vztahu k měnícímu se názoru odborníků. I lidé nosící roušku musí ale dodržovat příslušný odstup, zdůraznila zároveň.

Merkelová také už poněkolikáté v posledních dnech zopakovala, že je zatím předčasné mluvit o konkrétním datu pro uvolnění přijatých opatření, mezi která patří i zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech. Jakmile to zdravotní situace dovolí, vrátí se podle ní země k životu, jaký znala před epidemií.

Uvedla také, že musí být v zájmu všech, aby ze současné situace vyšla silná celá Evropská unie. "Německu se bude dlouhodobě dařit dobře jen, když se Evropě bude dařit dobře," podotkla. Země EU podle ní do budoucna musí být schopné zajistit mimo jiné výrobu alespoň části zdravotnických ochranných potřeb. S jejich nedostatkem se nyní potýká celý kontinent.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc…

31.05.2020 08:56 Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z…

V Německu vzrostl počet nakažených koronavirem, reprodukční číslo je vyšší…

31.05.2020 08:12 V Německu přibylo za posledních 24 hodin 286 případů nákazy koronavirem, což je téměř o 500 méně…

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy