Merkelová pro Financial Times: Dobré vztahy s USA jsou v zájmu Evropy

Dobré vztahy se Spojenými státy jsou v zájmu Evropy, ta si však musí opět najít svou geopolitickou roli ve světě. Ekonomickému deníku Financial Times (FT) to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Vědomí zájmu na dobrých vztazích přitom podle kancléřky ještě zesílilo.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Angela Merkelová
doporučujeme

"Naopak potřeba Spojených států amerických být po boku Evropy spíš zeslábla. Vztahy jsou tak v našem zájmu. A pokud jsou v našem zájmu, musíme k nim přirozeně i něčím přispět," uvedla Angela Merkelová, která stojí v čele německé vlády od roku 2005.

Kancléřka pro Financial Times naznačila, že kromě strukturálních příčin může mít napětí ve vztahu s USA i personální důvody, neboť politika vždy souvisí s osobnostmi.

Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa už podle Merkelové není přijímání skutečnosti multilaterálního světa samozřejmostí. Už předchozí prezident Barack Obama přitom hovořil o asijském století, připomněla kancléřka.

Ani Evropa už přitom není v centru světového dění, to je podle Merkelové stále zřetelnější. "Dřívější frontové postavení Evropy - byli jsme přece takříkajíc na švu studené války - už od jejího konce neplatí. Proto si musí Evropa opět hledat vlastní geopolitickou úlohu, zaměření Spojených států na Evropy oslabuje. Tak to bude s každým prezidentem," upozornila Merkelová.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Razie na pašeráky lidí, ve Francii a Nizozemsku zadrželi 23 osob

22.01.2020 20:58 Celkem 23 lidí podezřelých z pašování migrantů do Británie dnes zadrželi policisté ve Francii a…

Brexit se měnit nebude, britské sněmovny odmítly změny zákona

22.01.2020 20:27 Aktualizováno Prováděcí zákon k brexitové dohodě již schválily obě komory britského parlamentu. Horní komora se…

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 19:19 Aktualizováno Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí…

Bouře ve Španělsku má již sedm obětí

22.01.2020 19:01 Aktualizováno Bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko, má další tři oběti. Jejich celkový počet tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama