Merkelová s WHO otevřely středisko včasného varování před pandemiemi

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes v Berlíně za účasti svého šéfa Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse a německé kancléřky Angely Merkelové otevřela středisko včasného varování před pandemiemi. Centrum bude ve snaze brzkého rozpoznání rizik zpracovávat s pomocí umělé inteligence data z celého světa o vývoji nemocí zvířat, podezřelých onemocněních lidí, klimatických změnách i pohybu obyvatelstva.

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Překážkou ve fungování střediska může být dobrovolnost sdílení dat, analýzy tak budou závislé na ochotě vlád, laboratoří a institucí poskytnout potřebné údaje ostatním. Aktuální data přitom šéf WHO pokládá za zásadní prostředek prevence pandemií. "Viry se šíří rychle, ale data mohou být ještě rychlejší," řekl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Díky celosvětové spolupráci tak podle něj mohou být země o krok napřed, a včas se tak připravit na možné epidemické hrozby.

Šéf WHO při dnešním otevření střediska řekl, že svět se dostatečně nepoučil z epidemie eboly v západní Africe, která se s nákazou potýkala v letech 2014 a 2015, To podle něj dokazuje rychlé rozšíření koronaviru, který vyvolal pandemii nemoci covid-19. Poznamenal, že viry neznají hranice, proto je nezbytná spolupráce.

"Chceme být lépe vyzbrojeni proti příštím epidemiím a pandemiím," řekla Merkelová s tím, že současná pandemie je důkazem potřebnosti WHO. Dodala, že tato organizace musí mít zajištěno spolehlivé financování svého chodu, Vyzvala rovněž k rychlejšímu poskytování vakcín proti covidu-19 zemím, které ještě s vakcinací nepokročily. Jedině očkování je podle ní cestou z pandemie.

Tedros Adhanom Ghebreyesus u dnešní příležitosti předal dosluhující kancléřce cenu své organizace. "Váš odkaz bude více než jen vaše jméno na tabulce na nějaké zdi v Berlíně. Váš odkaz bude pro budoucí roky vryt do životů lidí po celém světě, protože díky vám budou jejich životy zdravější a bezpečnější," řekl šéf WHO.

Klíčovým partnerem je berlínská lékařská fakulta Charité, která vznikla spojením fakult Humboldtovy a Svobodné univerzity. Děkan Charité Axel Radlach Pries prohlásil, že nové středisko posiluje význam Berlína jako výzkumného centra. "Je to také významný signál mezinárodní vědecké spolupráci. Bez spolupráce nelze problémy světového zdravotnictví vyřešit. To jsme se naučili během pandemie nemoci covid-19," řekl.

Otázkou vedle sdílení dát zůstává také financování. Spolková vláda projekt podpořila 30 miliony eur (762 milionů korun). Kolik přispějí další státy, není podle německých médií zatím jasné.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama