Merkelová se postavila Netanjahuovi: Odmítá anexi okupovaného Západního břehu Jordánu

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes jasně odmítla plány izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na anexi částí okupovaného Západního břehu Jordánu. Netanjahu se k tomu chystá, pokud vyhraje dnešní parlamentní volby. Jordánský král Abdalláh II., s nímž dnes Merkelová v Berlíně jednala, plány označil za katastrofu ve vztahu k řešení dlouholetého izraelsko-palestinského konfliktu. Na Západním břehu má totiž vzniknout palestinský stát.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Angela Merkelová
doporučujeme

Šéfka německé vlády zdůraznila, že Berlín nadále podporuje dvoustátní řešení. "Jakákoliv anexe takovému procesu vždy škodí, nepomáhá mu, a proto s takovou politikou nesouhlasíme," zdůraznila.

Německé ministerstvo zahraničí už minulý týden uvedlo, že pokud by izraelská vláda plánovaný krok skutečně provedla, "představovalo by to závažné porušení mezinárodního práva."

Jordánský král poznamenal, že Netanjahuovo vyjádření, kterým je velmi znepokojen, bude mít přímý dopad na vztahy Izraele s Jordánskem i s Egyptem.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti domovem zhruba 600.000 izraelských Židů. Palestina na slova izraelského premiéra reagovala oznámením, že takový plán považuje za válečný zločin.

Merkelová se dnes krátce vyjádřila i k situaci v Saúdské Arábii po sobotních útocích na její ropná zařízení. Chce počkat na další informace, než se vyjádří k tomu, kdo za útoky stojí. Podle Washingtonu je to Teherán. Ani aktuální vývoj podle Merkelové není důvodem, aby Německo do Saúdské Arábie znovu začalo vyvážet zbraně a vojenskou techniku.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odklad brexitu opět na stole, Johnson poslal žádost do Bruselu

20.10.2019 07:53 Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s…

Jak bojovat s chudobou? Ekonomie zabředla do krize, zní z Británie

20.10.2019 00:01 NÁZOR - Práce ekonomů Esther Dufloové, Abhijita Banerjeeho a Michaela Kremera o chudobě si zaslouží…

"Máte na rukou krev." Salvini sepsul vládu kvůli uprchlíkům, Berlusconi si…

19.10.2019 21:57 Aktualizováno Italská pravice dnes pod heslem "Italská hrdost" na římském náměstí San Giovanni protestovala proti…

Brexit: Johnson utržil porážku, z EU přicházejí tvrdé reakce

19.10.2019 21:47 Aktualizováno Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama