Merkelová přijela do Düsseldorfu, varovala Němce před rychlým šířením koronaviru

Dnešní návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko doprovázely demonstrace odpůrců opatření proti koronaviru a také protest proti těžbě hnědého uhlí. Merkelová v pondělí na jednání vedení své Křesťanskodemokratické unie (CDU) prohlásila, že je "potřeba přitáhnout opratě", jinak Německu hrozí kvůli koronaviru katastrofa.

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

V Německu aktuálně každý den podle Institutu Roberta Kocha přibývá okolo 1400 případů infekce, což jsou čísla, která odpovídají květnovým statistikám. Na vrcholu epidemie na začátku dubna země denně hlásila kolem 6000 nově infikovaných.

"Musí se přitáhnout opratě," prohlásila v pondělí Merkelová podle informací deníku Bild.

O stále více se zhoršující epidemické situaci opakovaně v posledních dnech hovoří i spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn. Ten jako rizika označil navrátilce z dovolených, kteří nerespektují karanténu a kteří nepodstupují testy, které jsou zdarma, a také nezodpovědné večírky a oslavy.

To dokládá aktuální případ z Bavorska, kdy navrátilec z Itálie nevyčkal na výsledek testu a vydal se na zábavu. Následně se u muže nákaza prokázala, do karantény nyní musela asi stovka hostů oslavy a také dalších 20 lidí, se kterými byl v kontaktu.

"V posledních třech týdnech se v Německu počet případů zdvojnásobil, to je vývoj, který nemůže pokračovat," řekla Merkelová s tím, že s premiérem spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Arminem Laschetem debatovala o příčinách. V této souvislosti se zmínila o návratu z rizikových oblastí a večírcích, na což v posledních dnech upozorňuje spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Velmi kriticky se Merkelová vyslovila o lidech, kteří se do Německa vracejí z rizikových oblastí a nedbají na dodržení karantény. "Když člověku nic není, nemá žádné symptomy, ale pak se u něj nákaza potvrdí, tak velice výrazně ohrožuje ostatní," řekla kancléřka.

Jako nepříjemné, ale nezbytné, označila Merkelová prozatímní povinnost ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko nosit roušky ve školách. Stejným způsobem vyslovila pochopení pro zpřísnění pokut za nenošení roušek v obchodech či dopravě. Dodala, že cílem spolkové vlády i zemských kabinetů je obnovit veřejný život co nejvíce, což je ale možné jen tehdy, když se podaří udržet infekci pod kontrolou.

S karanténními opatřeními ale ne všichni Němci souhlasí. Zhruba dvě desítky nespokojenců využily dnešní návštěvu Merkelové v Düsseldorfu k protestu proti nošení roušek v místních školách.

Dalších asi 50 lidí pak protestovalo proti rozšiřování porýnského hnědouhelného revíru Garzweiler, kde má těžbě ustoupit několik vesnic. Aktivisté i obyvatelé dotčených obcí ale zpochybňují, že tento krok je z energetického hlediska nutný, když se Německo již nyní připravuje na postupný útlum uhelné energetiky do roku 2038.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama