Merkelová se zastala multilateralismu, vlastní cesta není řešením

Německá kancléřka Angela Merkelová s obavami sleduje postoje zemí, které jsou přesvědčené, že problémy lépe vyřeší samy než společně s dalšími zeměmi. Podle kancléřky již nelze být neutrální a je třeba se rozhodnout, zda chceme pospolitost světa, nebo hrát každý sám za sebe.

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

"Již dlouho jsme svědky toho, že stále více zemí říká, že multilaterální organizace nejsou dokonalé, že OSN není dokonalá a že problémy si dokážou lépe vyřešit samy. Tohle považuji za velice nebezpečný vývoj," řekla Merkelová dnes v Berlíně během debaty s někdejším předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem na téma 30. výročí znovusjednocení Německa. Poukázala na to, že pro mnoho zemí jsou výzvy příliš veliké, aby jim čelily samy.

"V Evropě je to zcela očividné. Když budeme chtít s miliardovými národy Číňanů či Indů jednat na nějaké úrovni, musíme držet spolu," řekla.

Podle Merkelové vždy lepší hledat společné řešení, jako je globální boj proti emisím oxidu uhličitého či tažení za udržitelnost, než jít vlastní cestou. Nynější pandemii nemoci covid-19 kancléřka považuje urychlovač pro ty, kteří si myslí, že samostatný postup je lepší než ten společný.

Merkelová mladé posluchače dnešní diskuze v berlínském sídle Nadace Konrada Adenauera vyzvala ke statečnosti. "Ke statečnosti se rozhodnout. V dnešní době nelze být neutrální, je třeba říct si, co chci. Zda pospolitost světa, nebo moje země na prvním místě a ostatní mě nezajímá," řekla.

"Sama věřím v to, že užitek mohou mít všichni. Tenhle postoj ale není nesporný, někteří to mohou vidět jinak," dodal.

Na úvod debaty se kancléřka kriticky vyjádřila o evropské migrační politice. "Nemůžeme s ní být spokojení. K tomu dnes vůbec není důvod. Pokud to tak zůstane, stane se pro Evropu těžkým břemenem," uvedla. Nynější německé předsednictví v EU chce využít k tomu, aby Evropa ve změně dosavadního migračního přístupu pokročila. Předtím Merkelová přislíbila, že Německo společně s Francií převezme nezletilé běžence bez doprovodu z přeplněného a poničeného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Dodala, že se možná přidají i další evropské státy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 10:11 Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

"Kde strávím karanténu? Na záchodě?" Pandemie ve Španělsku těžce dopadla…

19.09.2020 09:45 Pětačtyřicetiletý Muhammad Čirif pochází z Alžírska a v Barceloně se živí jako instalatér. Teď se…

Covid v Německu: Pokračuje mírný růst denních počtů nákaz

19.09.2020 08:41 V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama