Merkelová slibuje Německu do léta dostatek vakcíny

Německo bude mít do konce léta dostatek vakcíny, aby se proti nemoci covid-19 mohl nechat očkovat každý, kdo bude mít zájem. Dnes to po jednání s premiéry německých spolkových zemí, zástupci Evropské komise a výrobci vakcín přislíbila kancléřka Angela Merkelová.

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

Německo podle kancléřky počítá s různými scénáři dodávek očkovací látky. Doposud Evropská unie podmínečně schválila preparáty společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Ve druhém či třetím čtvrtletí by mohly mít schválení i látky firem Johnson & Johnson a CureVac.

"V maximálním i minimálním scénáři dodávek budeme moci každému obyvateli nabídnout vakcínu ve třetím čtvrtletí, do konce léta," řekla Merkelová. Tento závazek na tiskové konferenci ještě zopakovala. "Toto můžeme dodržet," dodala.

Jednání, které trvalo od odpoledne až do večera, označila kancléřka za důležité k ujasnění vzájemných postojů. "Očkování má velký podíl na naší cestě z pandemie," zdůraznila Merkelová.

Do konce třetího čtvrtletí Německo podle ministerstva zdravotnictví očekává, že jen od výrobců již schválené vakcíny dostane 178 milionů dávek. To je pro Německo s 83 miliony obyvatel více než dostatečné množství i pro nezbytné přeočkování.

O složitosti výroby a spuštění očkovací kampaně Merkelová řekla, že existují jasné důvody, proč je cesta za vakcinací pomalejší, než se očekávalo. "Zjistili jsme, jak je celý dodavatelský řetězec složitý," uvedl berlínský primátor Michael Müller. Dodal, že bude trvat několik měsíců, než se vyhrocená situace se všeobecným nedostatkem vakcíny vyřeší.

V prvním čtvrtletí se Německo podle Müllera bude dále potýkat s nedostatkem očkovací látky, zároveň se ale spolkové země musí připravovat na druhý kvartál, kdy vakcíny bude naopak dostatek.

Bavorský premiér Markus Söder na tiskové konferenci novinářům řekl, že očkovací kampaň od výroby přes dodání po aplikaci látky má mnoho proměnných. Nakažlivější mutace koronaviru vše navíc ještě komplikují. Na adresu výrobců Söder řekl, že poskytují mnoho příslibů, ale žádné garance, proto jsou třeba místo slov činy.

Během dnešního jednání s výrobci vakcín a představiteli Evropské komise německá média informovala, že se debata nevyvíjela vůbec dobře. Podle listu Bild hrozil i krach digitální schůzky. Deník s odvoláním na své zdroje napsal, že jindy rozvážná kancléřka si neodpustila několik jízlivých poznámek a že jeden z účastníků jednání hovořil o absurdním divadle.

Söder pak podle Bildu využil účasti eurokomisařů pro vnitřní trh a pro zdravotnictví Thierryho Bretona a Stelly Kyriakidisové ke kritice práce Evropské komise, která vakcínu pro členské země EU zajišťuje. Mimo jiné řekl, že to, co EU označuje za pozitivní zprávy, je pro něj komplikací.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii zatkli Alžířana kvůli útokům v Paříži

08.03.2021 09:49 V italském městě Bari zatkla policie muže, jehož podezírá, že v roce 2015 pomohl autorům…

ONLINE: Počet těžkých případů nákazy vzrostl, Finsko a Maďarsko zpřísňují…

08.03.2021 09:23 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

V Německu za poslední den 34 mrtvých s koronavirem

08.03.2021 08:17 Zdravotnické úřady v Německu ohlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 5011 nových…

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář a poslanec Dassault

07.03.2021 22:01 Aktualizováno Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault (69) dnes přišel o život při havárii vrtulníku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama